Skip to main content

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Obornikach

| oborniki.pl | Historia

Władze Gminy Oborniki uczciły pamięć pomordowanych składając symboliczną wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci.

13 kwietnia  obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto to ustanowiono 14 listopada 2007 roku, w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy upublicznili informację o odnalezieniu na terenie ZSRR masowych mogił pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego. W tych tragicznych dla historii Polski wydarzeniach uczestniczyli też mieszkańcy gminy Oborniki. Ich nazwiska udało się ustalić panu Romanowi Gierce na podstawie Listy Katyńskiej, opracowanej przez Adama Moszyńskiego. Zamordowani oborniczanie to policjanci, lekarze, oraz wojskowi: Antoni Nowaczyk, Antoni Kruszka, Antoni Dobrowolski, Walenty Jankowski i Stefan Żółtowski.

Na obornickim cmentarzu spoczywają również zamordowani przez bolszewików w Charkowie w 1940 roku: Wincenty Pietrykowski i Ksawery Jankowski.

Aby uczcić pamięć pomordowanych Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Obornikach Pawłem Drewiczem złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci.

Źródło, foto: UM Oborniki

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.