Puszczyk w kominie

puszczyk1m

W piątek 6.11. doszło do nietypowej interwencji Straży Pożarnej w jednej z posesji w Rożnowie. Mieszkańcy potrzebowali pomocy, w ich kominie znajdował się  spory PTAK.

Na samym dnie komina znajdował się PUSZCZYK! Trudno sobie wyobrazić jak dokładnie dostała się tam sowa, bardzo ważna była reakcja domowników i szybkie oswobodzenie ptaka przez strażaków z opresji. Uratowanym puszczykiem zajął się weterynarz, po krótkiej obserwacji ma być wypuszczony na wolność.

Warto podziekować strażakom z OSP Rożnowo oraz PSP Oborniki za przeprowadzenie tej nietypowej akcji. Uratowanie puszczyka wymagało dużego zangażowania z ich strony.

Puszczyk to sowa będąca w Polsce pod ścisłą ochroną. Sowy bardzo trudno spotkać z uwagi na nocny tryb życia. Można domniemywać, że Puszczyk gniazduje w okolicy Rożnowa, możliwe, że w starym parku, ponieważ ten gatunek zazwyczaj szuka dziupli w starych drzewach głównie gatunków liściastych. Ale może też gniazdować w szczelinach starych budynków.

Puszczyki żywią się drobnymi gryzoniami ale nie pogardzą dżdżownicami, owadami. Jest to najczęściej spotykana w Europie sowa, co nie znaczy, że jej liczebność jest bardzo duża! Tym bardziej cennym jest uratowanie każdego osobnika!

Sowy osiedlają się w danym miejscu na wiele lat i przebywają tam cały rok. Piątkowe znalezisko świadczy o tym, że znalazły one dla siebie w Rożnowie odpowiednie warunki bytowania.

Być może część mieszkańców słyszała je nie wiedząc, że to ten ptak. Typowy głos samca to pohukiwanie, takie charakterystyczne długie "huuu", krótka przerwa, kilka urwanych, przyciszonych dźwięków "hu" i na sam koniec znów przeciągłe, dźwięczne "huuu". Samice czasami imitują samców, ale mają wtedy głos bardziej ochrypły i brzmią zawodząco. Standardowo samice kontaktują się wydając odgłos "kjuwik". Ten właśnie odgłos wpłynął na ludową nazwę puszczyka w niektórych regionach Polski, gdzie nazywa się go właśnie „kjuwik”.

PS. Dziękujemy właścicielom posesji w której uratowano puszczyka za odpowiednią reakcję.Zdjecia są własnościa wspomnianyych Państwa, dziękujemy za ich udostępnienie.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież