Wędrujący ryś Pako odwiedził na chwile obornickie lasy

Obecność rysia w naszej części Polski to efekt programu mającego na celu introdukcję tego gatunku na terenie jego pierwotnego występowania. Na początku roku jeden z reidentrodukowanych rysi odwiedził obornickie lasy.

Rysia, którego zaobserwowano w lasach nadleśnictwa Oborniki, wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”, który prowadzony jest od 2019 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W ramach projektu wypuszczono do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie rysie wyposażono w obroże z nadajnikiem GPS. Rysie wyhodowano w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie, hodowla wg. założeń oparta została na parach rysi nizinnych z ogrodów zoologicznych.

Ryś to gatunek wymagający dużych trudnodostępnych przestrzeni leśnych. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200.

Ryś, którego zaobserwowano pod Obornikami wypuszczony został na terenie Pojezierza Ińskiego. Rysia nazywa się PAKO, z miejsca wypuszczenie powędrował nad morze w stronę Goleniowa, potem w stronę Gdańska. Następnie przeszedł wzdłuż autostrady w stronę Grudziądza, wzdłuż Wisły w stronę Bydgoszczy. I to właśnie idąc od Bydgoszczy przeszedł w stronę Obornik. W obornickich lasach nie zagościł zbyt długo, poszedł dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

żródło: http://www.rysie.org/news/article/podroznik-pako

Jak podają twórcy programu od stycznia tego roku ryś zaprzestał wędrówki i przebywa głównie w północno-zachodniej części województwa Lubuskiego. Na początku kwietnia Pako wyruszył w dalszą podróż kierując się na południe, granice Polski przekroczył pomiędzy miejscowością Pieńsk a Zgorzelcem. W obecnej chwili znajduje się w niemieckim rezerwacie biosfery Górnołużyckich Wrzosów i Stawów ( Oberlausitzer Heide – und Teichlandschaft), który znajduje się we Wschodniej Saksonii.

O rysiu Pako zrobiło się głośnie po publikacji informacji o jego pobycie w obornickich lasach na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Oborniki:

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież