fbpx

Wędrujący ryś Pako odwiedził na chwile obornickie lasy

Obecność rysia w naszej części Polski to efekt programu mającego na celu introdukcję tego gatunku na terenie jego pierwotnego występowania. Na początku roku jeden z reidentrodukowanych rysi odwiedził obornickie lasy.

Rysia, którego zaobserwowano w lasach nadleśnictwa Oborniki, wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”, który prowadzony jest od 2019 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W ramach projektu wypuszczono do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie rysie wyposażono w obroże z nadajnikiem GPS. Rysie wyhodowano w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie, hodowla wg. założeń oparta została na parach rysi nizinnych z ogrodów zoologicznych.

Ryś to gatunek wymagający dużych trudnodostępnych przestrzeni leśnych. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200.

Ryś, którego zaobserwowano pod Obornikami wypuszczony został na terenie Pojezierza Ińskiego. Rysia nazywa się PAKO, z miejsca wypuszczenie powędrował nad morze w stronę Goleniowa, potem w stronę Gdańska. Następnie przeszedł wzdłuż autostrady w stronę Grudziądza, wzdłuż Wisły w stronę Bydgoszczy. I to właśnie idąc od Bydgoszczy przeszedł w stronę Obornik. W obornickich lasach nie zagościł zbyt długo, poszedł dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

żródło: http://www.rysie.org/news/article/podroznik-pako

Jak podają twórcy programu od stycznia tego roku ryś zaprzestał wędrówki i przebywa głównie w północno-zachodniej części województwa Lubuskiego. Na początku kwietnia Pako wyruszył w dalszą podróż kierując się na południe, granice Polski przekroczył pomiędzy miejscowością Pieńsk a Zgorzelcem. W obecnej chwili znajduje się w niemieckim rezerwacie biosfery Górnołużyckich Wrzosów i Stawów ( Oberlausitzer Heide – und Teichlandschaft), który znajduje się we Wschodniej Saksonii.

O rysiu Pako zrobiło się głośnie po publikacji informacji o jego pobycie w obornickich lasach na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Oborniki:

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/