Skip to main content

Wędrujący ryś Pako odwiedził na chwile obornickie lasy

| MP | ECO newsy

Obecność rysia w naszej części Polski to efekt programu mającego na celu introdukcję tego gatunku na terenie jego pierwotnego występowania. Na początku roku jeden z reidentrodukowanych rysi odwiedził obornickie lasy.

Rysia, którego zaobserwowano w lasach nadleśnictwa Oborniki, wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”, który prowadzony jest od 2019 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W ramach projektu wypuszczono do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie rysie wyposażono w obroże z nadajnikiem GPS. Rysie wyhodowano w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie, hodowla wg. założeń oparta została na parach rysi nizinnych z ogrodów zoologicznych.

Ryś to gatunek wymagający dużych trudnodostępnych przestrzeni leśnych. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200.

Ryś, którego zaobserwowano pod Obornikami wypuszczony został na terenie Pojezierza Ińskiego. Rysia nazywa się PAKO, z miejsca wypuszczenie powędrował nad morze w stronę Goleniowa, potem w stronę Gdańska. Następnie przeszedł wzdłuż autostrady w stronę Grudziądza, wzdłuż Wisły w stronę Bydgoszczy. I to właśnie idąc od Bydgoszczy przeszedł w stronę Obornik. W obornickich lasach nie zagościł zbyt długo, poszedł dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

żródło: http://www.rysie.org/news/article/podroznik-pako

Jak podają twórcy programu od stycznia tego roku ryś zaprzestał wędrówki i przebywa głównie w północno-zachodniej części województwa Lubuskiego. Na początku kwietnia Pako wyruszył w dalszą podróż kierując się na południe, granice Polski przekroczył pomiędzy miejscowością Pieńsk a Zgorzelcem. W obecnej chwili znajduje się w niemieckim rezerwacie biosfery Górnołużyckich Wrzosów i Stawów ( Oberlausitzer Heide – und Teichlandschaft), który znajduje się we Wschodniej Saksonii.

O rysiu Pako zrobiło się głośnie po publikacji informacji o jego pobycie w obornickich lasach na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Oborniki:

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/

 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.