Przejdź do głównej treści

Parlament zmienił status ochrony wilka w UE ze "ściśle chronionego" na "chroniony"

| Marcin | ECO newsy
foto: Obraz  H. Hach z  Pixabay
foto: Obraz H. Hach z Pixabay

371 głosami za, 162 przeciw, przy 37 wstrzymujących się, Parlament poparł wniosek Komisji dotyczący zmiany dyrektywy siedliskowej w celu dostosowania statusu ochrony wilka w UE do Konwencji Berneńskiej, obniżając go ze "ściśle chronionego" do "chronionego.

Dzięki wprowadzonej regulacji państwa członkowskie będą miały większą elastyczność w zarządzaniu populacjami wilków, aby poprawić współistnienie z ludźmi i zminimalizować wpływ rosnącej populacji wilków w UE. Będą również w stanie podejmować działania dostosowane do konkretnych uwarunkowań regionalnych. Zmiana statusu ochronie nie zmienia z konieczności korzystnego stanu ochrony wilka, nadal możliwe jest wymienianie wilka jako gatunek ściśle chroniony w ustawodawstwie krajowym oraz stosować bardziej rygorystyczne środki jego ochrony.

Projekt ustawy wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Radę, która zatwierdziła ten sam tekst 16 kwietnia 2025 r. Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej publikacji w dzienniku urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na zapewnienie jej stosowania.

Według  danych prezentowanych przez Komisji Europejskiej w Europie żyje ponad 20 000 wilków, a ich populacje i zasięgi rosną. Ten sukces ochrony doprowadził jednak do nasilenia konfliktów z działalnością człowieka w niektórych regionach, w szczególności w odniesieniu do zwierząt gospodarskich. Zabijanie zwierząt gospodarskich przez wilka jest głównym powodem konfliktów z ludźmi, obok zasięgu i ekspansji populacji gatunku. Podczas gdy wpływ jest niewielki na poziomie UE, a ogólne szkody wyrządzane zwierzętom gospodarskim wydają się akceptowalne na poziomie kraju, ich koncentracja na poziomie lokalnym powoduje silną presję na niektóre obszary i regiony.

Czy w Polsce dojdzie do zmiany?

Trudno ocenić. Obecny trend prezentowany przez koalicję rządową, nie daje pewności zmiany podejścia do wilka i np. wprowadzenie częściowych odstrzałów na terenach ze szczególnie dużą populacją wilka. Dodatkowo dość długi czas na wdrożenie rozwiązań krajowych nie zmusza polski Sejm do szybkiego rozpoczęcia procedowania zmian.

Sposób głosowania polskich parlamentarzystów:

- za zmianą statusu wilka głosowali:

ECR : Bielan, Bocheński, Brudziński, Buda Waldemar, Dworczyk, Gosiewska, Jaki, Kamiński, Maląg, Mularczyk, Ozdoba, Rzońca, Szydło, Wiśniewska, Zalewska, Złotowski

ESN : Sypniewski

PPE : Hetman, Jarubas, Lewandowski, Łukacijewska, Protas, Sienkiewicz, Wcisło

PfE : Bryłka, Buczek

- przeciwko zmianie statusu wilka głosowali

PPE : Adamowicz, Arłukowicz, Budka, Gasiuk-Pihowicz, Gronkiewicz-Waltz, Halicki, Joński, Kohut, Kopacz, Marczułajtis-Walczak, Nykiel, Szczerba, Wawrykiewicz

Renew : Kobosko

S&D : Biedroń, Scheuring-Wielgus, Śmiszek

- wstrzymali się od głosu:

PPE : Buła, Zdrojewski

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.