Wielkanoc w Bieszczadach

11083923 814452088592674 4094219056904981318 o

Święta Wielkanocne dla wielu osób to okazja do przemyśleń, duchowego oczyszczenia. Jest to również czas nadziei, narodzin nowego życia. 

Od ponad 10-ciu lat w Bieszczadach co roku w Wielki Piątek odbywa się pielgrzymka na szczyt Tarnicy (1346 m n.p.m.), gdzie stoi 7,5 metrowy krzyż zbudowany na pamiątkę wizyty w tym miejscu Jana Pawła II, Papieża turysty, który Tarnicę zdobył w 1953 r .

Pomysł stworzenia Drogi Krzyżowej powstał w 1982 roku w trakcie rekolekcji w Domu Rekolekcyjnym u Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Od tamtej pory co roku zwiększa się liczba pielgrzymujących łączących trud wędrówki  z ofiarą jaką złożył Jezus Chrystus. Dla wielu osób to nie tylko zwykła droga w górach, to czasami droga do ponownego odkrycia wiary, sensu życia. Pielgrzymi zbierają się w grupy, gdzie pierwsza osoba niesie krzyż. Grupy zatrzymują się na stacjach i w skupieniu modli się. Po dojściu na szczyt Tarnicy odprawiane są krótkie nabożeństwa.

Pątnicy wyruszają pod krzyż z wielu miejsc. Najwięcej grup wyrusza z Wołosatego. Bywały lata, w których porywisty wiatr i śnieżyce nie pozwalały dotrzeć na szczyt Tarnicy. W tym roku pielgrzymi również mieli bardzo trudne warunki.

Zadziwiające jest to, że z roku na rok przybywa pielgrzymujących w Wielki Piątek. Czy wyruszają w góry z potrzeby wiary? Czy wyruszają z potrzeby głębokiego przeżycia Świąt Wielkiejnocy? A ty byłbyś, byłabyś w stanie wyruszyć na taką pielgrzymkę?

Zdjęcia wykonane przez Pana Jacka (serdecznie dziękujemy za zgodę na publikację) w trakcie pielgrzymki na Tarnicę dwóch grup: Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia oraz Klubu Górskiego Wędrowcy w Krakowie.

Komentarze   

0 #1 antek 2015-04-06 12:31
W górach jesteś bliżej BOGA :). Każda pielgrzymka zaczyna się od mszy świętej i to jest zadziwiające, ze wtedy wytrzymujemy w tych murach te kilkanaście minut. To co dzieje się na święcie z mordowaniem chrześcijan przechodzi nasze pojęcie, dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać o naszych chrześcijańskic h korzeniach. W obecnym świecie, to że wojna jest w daleko od nas nic nie znaczy, wystarczy kilku terrorystów i już jest jatka w każdym miejscu na świecie.
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież