Przejdź do głównej treści

Śmierć Papieża Franciszka 

| Marcin | Wiara
Image by Annett_Klingner from Pixabay
Image by Annett_Klingner from Pixabay

W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek. Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 — poinformował kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. 

Ojciec Święty miał 88 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałkowy wieczór. Cały chrześcijański świat pogrążony jest w żałobie. 

Uroczystości pogrzebowe 

Stolica Apostolska poinformowała, że o godz. 20, 21.04., kard. Kevin Farrell będzie przewodniczył obrzędom potwierdzenia zgonu papieża i złożenia jego ciała w trumnie. Przeniesienie ciała papieża Franciszka do bazyliki Świętego Piotra i hołd wszystkich wiernych odbędą się prawdopodobnie w środę 23.04.2025, rano — podało watykańskie biuro prasowe. 

Papież Franciszek pod wieloma względami był pierwszy! 

Papież Franciszek był pierwszym papieżem z zakonu jezuitów, pierwszym Papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej, pierwszym, który przyjął imię Franciszek bez liczby porządkowej. Franciszek był również pierwszym Papieżem wybranym, gdy poprzednik wciąż żył. Był pierwszym, który zamieszkał poza Pałacem Apostolskim, pierwszym, który odwiedził kraje, gdzie jeszcze nie był żaden Papież – od Iraku po Korsykę. Jako pierwszy podpisał Deklarację Braterstwa z jednym z największych autorytetów islamskich. 

Reformy i inicjatywy 

Powołał Radę Kardynałów do rządzenia Kościołem, przyznał role odpowiedzialności kobietom i świeckim w Kurii, zwołał synod, w którym początkowo uczestniczył lud Boży, zniósł sekret papieski w sprawach przestępstw seksualnych oraz usunął karę śmierci z Katechizmu. 

Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka 

Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka trwał 12 lat, był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był to pontyfikat pełen trudności, które nigdy nie przeszkodziły Franciszkowi w intensywnej działalności i obecności na licznych wydarzeniach. 

Dane statystyczne 

  • Ponad 500 audiencji generalnych 
  • Dziesięć konsystorzy powołujących 
  • 163 nowych kardynałów, którzy przywrócili Kościołowi charakter uniwersalności 
  • Ponad 900 kanonizacji (w tym trzech poprzedników: Jana XXIII, Jana Pawła II oraz Pawła VI) 
  • Ogłoszenie roku życia konsekrowanego (2015–2016), roku św. Józefa (2020–2021) oraz roku rodziny (2021–2022) 
  • Cztery Światowe Dni Młodzieży – w Rio de Janeiro, Krakowie, Panamie i Lizbonie 
  • Dwa Jubileusze: nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia z 2016 roku oraz zwyczajny Jubileusz 2025, trwający pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” 

Papież Franciszek pozostawił po sobie bogate dziedzictwo, które na zawsze będzie pamiętane przez Kościół i wiernych na całym świecie. 

źródło: vaticannews.va

Parafia św. Wita w Rogoźnie zorganizowała coroczny „Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. 
Stowarzyszenie Ludzki Gest informuje o spotkaniach modlitewnych w obrządku grekokatolickim.
Jak poinformował Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski dotację Konserwatora Zabytków otrzymała parafia w Parkowie na remont kościoła w miejscowości Wełna.
Ksiądz Michał Drzewiecki kończy swoją posługę kapłańską w parafii św. Wita w Rogoźnie.
W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw wielkanocnych.
2 kwietnia 2021 roku przypada 16 rocznica śmierci Jana Pawła ll. 
„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. in…