fbpx

Nie strzelam w Sylwestra - czy to tylko puste hasło?

Odpalanie fajerwerków na powitanie Nowego Roku stało się już tradycją, jednak coraz bardziej traci ona społeczne przyzwolenie. Co o tym mówi polskie prawo?

Odpalanie fajerwerków możliwe jest tylko 31 grudnia na powitanie Nowego Roku, niedozwolone jest natomiast odpalanie ich w inne dni, ani wcześniej, ani później. Stanowi to bowiem zakłócenie porządku i spokoju publicznego. Na publiczne i powszechne odpalanie fajerwerków każdorazowo musi wydać zgodę wojewoda i utarło się już, że wydaje taką permisję tylko na noc sylwestrową. Używanie materiałów pirotechnicznych poza wyznaczonymi dniami może skończyć się grzywną, czyli karą finansową od 20 do 5000 zł!

Nie chodzi jednak o kary. W ostatnich dniach coraz głośniej słychać o akcjach „nie strzelam w sylwestra”, akcja słuszna ale z drugiej strony całkowicie nieskuteczna. Organizacje związane z ochroną praw zwierząt głównie pamiętają tylko o istnieniu udomowionych psów, zapominając o zwierzętach dziko żyjących. Media są pełne dobrych rad jak zabezpieczyć swojego pupila przed głupotą innych ludzi, pomijają natomiast całkowicie temat ptaków, saren, dzików, wilków itd…

Co można zrobić? Polskie prawo kompromituje się każdego roku, kanonada trwa praktycznie od świąt do połowy stycznia. Nie reaguje Straż Miejska, Policja. Tylko jak mają reagować skoro jadąc przez Oborniki praktycznie co kilka minut słychać wybuch? Całkowicie rozumiemy służby porządkowe, jednak nie zaszkodziłoby prewencyjne poczęstowanie kilku gości mandatami. Podobnie jak zwrócenie uwagi "mądrym" tatusiom, testującym petardy wraz ze swoimi pociechami, że nie żyją sami na tym świecie.

Dodatkowym problemem w naszym kraju jest nagonka na miasta, gminy, które zaplanowały organizację profesjonalnych pokazów fajerwerków. Jaki to daje efekt? Taki, że jeśli miasto nie zrobi pokazu sztucznych ogni, ludzie zrobią je sobie sami. (foto. facebook.com)

petardy

Apelujemy jednak o to, aby jeżeli już tak bardzo musicie wystrzelić kilka petard w powietrze to róbcie to tylko w Sylwestra!!! Nie cały tydzień przed i po!! To właśnie to ciągłe strzelanie, porównywalne do stanu militarnego oblężenia powoduje największe spustoszenie! 

Jak strzelać bezpiecznie i zgodnie z prawem

  • Kupując fajerwerki lub petardy, zwróćmy uwagę, czy mają atest (Polska Norma nr PN-C-86061), nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, aktualną datę przydatności.
  • Przed odpaleniem materiałów pirotechnicznych przeczytajmy instrukcję; musi być po polsku i znajdować się na opakowaniu.
  • Fajerwerki odpalajmy wyłącznie na otwartej przestrzeni z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych; nie należy odpalać ich z okien, tarasów ani balkonów,
  • Tylko zimne ognie i flary można odpalać, trzymając w ręku; nie odpalajmy w ten sposób fajerwerków.
  • Nie używajmy materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
  • Dopilnujmy, by fajerwerki odpalały wyłącznie osoby pełnoletnie.

Podstawa prawna
Art. 51 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 1971 r. nr 12, poz. 114) i kolejne ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1329).