Armia Czerwona wkroczyła do Obornik 74 lata temu

74 lata temu do Obornik wkroczyła Armia Czerwona.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. do Obornik wkroczyły wojska Armii Czerwonej, przeganiając z miasta armię Wehrmachtu. 21 stycznia 1945 roku, władze niemieckie stacjonujące w mieście na wieść o nadciągającym froncie i wyzwalaniu kolejnych miast w Wielkopolsce, wraz z ludnością opuściły miasto.

W Obornikach został tylko oddział, który miał bronić miasta przed armią radziecką. 20 stycznia wyzwolona została Murowana Goślina, a 23. Rogoźno. W tym czasie rozpoczęły się walki pod Obornikami.

Pierwsze oddziały radzieckie, wraz z czterema czołgami dotarły na przedmieścia Obornik od ulicy Łukowskiej w nocy z 21 na 22 stycznia. Niestety złe rozpoznanie oraz zbyt mała liczba żołnierzy spowodowały klęskę uderzenia. Sukcesem zakończył się dopiero drugi atak przeprowadzony równocześnie z dwóch stron od Murowanej Gośliny i od Kowanówka, gdzie stacjonowała duża liczba żołnierzy. Zacięte walki zakończyły się w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. Oprócz dużych zniszczeń na ulicy wówczas Łukowskiej, a dziś Powstańców Wielkopolskich, zniszczeniu uległy kamienice przy ul. Lipowej, oraz wieża kościoła ewangelickiego ( dziś kościół pod wezwaniem Św. Józefa).

Zniszczeniu uległy także cztery czołgi Armii Radzieckiej, a śmierć poniosło 20 żołnierzy.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież