Skip to main content

Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” dla Jerzego Straszewskiego

| oborniki.pl, fot. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński | Historia

Oborniczanin Jerzy Straszewski odebrał medal "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej".

Jerzy Straszewski od wielu lat stara się ratować od zapomnienia historię ludzi, którzy w szczególny sposób wpłynęli na los Obornik. Fascynuje go historia dotycząca życiorysów wybitnych postaci pochowanych na obornickim cmentarzu. Prowadzi działalność publicystyczną, jest autorem wielu artykułów historycznych. Jest inicjatorem odnowy zapomnianych pomników. Sam je odnajduje i dba o nie. Z jego inicjatywy odnawiane są tablice zapomnianych grobów i mogił. Wspierał i pomagał przy odbudowie pomnika Powstańców Wielkopolskich - czytamy na oficjalnej stronie obornickiego urzędu.

W uznaniu zasług dla idei pamięci narodowej Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Jerzemu Straszewskiemu medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Wimieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyjątkowe odznaczenie wręczył Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. 

- Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” został ustanowiony, aby uhonorować osoby zasłużone dla kultywowania tradycji historycznej. Podziękować także za ratowanie przed zapomnieniem historii ludzi, wydarzeń i dokonań, mających realny wpływ na losy miast, gmin i całego regionu.
- Przyznane Medale są nagrodą, ale również sygnałem dla nas wszystkich, że aktywność społeczna, która często wymaga wyznaczania ambitnych celów, pełnego zaangażowania, poświęcenia i sumienności – jest szanowana i ceniona.
 
Pismo potwierdzające nadanie medalu wręczył we wtorek, 9 lutego Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. 
 

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

78 rocznica wyzwolenia Emmen

10 kwietnia 1945 holenderskie miasto Emmen, które od lat zaprzyjaźnione jest z Obornikami zostało wyzwolone przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Obornikach

Władze Gminy Oborniki uczciły pamięć pomordowanych składając symboliczną wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci.