fbpx

102 lata temu Oborniki odzyskały niepodległość

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama złożył wiązankę kwiatów w rocznicę odzyskania przez miasto wolności.

W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich. Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na Rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich z opaską białoczerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. 

O godz. 3 przybyli na Rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów.

Oddziały udały się na magistrat, do urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec. Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i zaciągnęli na gmachy sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

W 102 rocznicę odzyskania niepodległości burmistrz Obornik Tomasz Szrama złożył w Parku Niepodległości wiązankę kwiatów i zapalił znicz, za bohaterów tamtych wydarzeń. 

Źródło: oborniki.pl