fbpx

Olej biodegradowalny do pilarek łańcuchowych - jak dobrać go do swojego urządzenia?

Producenci olejów do pilarek uzupełnili swoją ofertę o pozycje, które są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Mowa tutaj o olejach biodegradowalnych. Ich zakup powinien być motywowany troską o ekosystem leśny, a także z myślą o regulacjach prawnych, jakie wprowadziła dyrekcja lasów państwowych. Szukając najlepszego oleju do pilarki, natkniemy się na takie firmy jak Husqvarna czy VEGATOL. Czym reklamują się polscy i zagraniczni producenci olejów do pilarek?

Przeznaczenie oleju ekologicznego – parametry pracy

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, do jakich obciążeń przeznaczony jest olej biodegradowalny. Moment obrotowy silnika może mocno zawęzić krąg poszukiwań. Niestety, robiąc zakupy w Internecie, ciężko o konkretne informacje techniczne. Firma VEGATOL, polski producent olejów do pilarek, posiada w swoim serwisie karty katalogowe z tabelami, w których czytelnie wyszczególnione są wszystkie praktyczne dane.

Warto zwrócić uwagę również na temperaturę płynięcia. Dla bardziej doświadczonych drwali, kolejnym parametrem istotnym przy układach tnących jest lepkość. Decyduje ona o właściwościach smarnych olejów do pilarek i przy odpowiednim poziomie zapewnia długoletnie użytkowanie piły łańcuchowej. Dobrze, aby zalecenia producenta co do właściwości oleju do pilarki pokrywały się z tym, co oferują nam dostawcy.

Poziom biodegradacji olejów do pilarek

Kolejnym istotnym aspektem jest zdolność oleju do samoistnego rozkładu w środowisku. Proces ten trwa z reguły do miesiąca – po tym czasie powinien zostać usunięty całkowity ślad po wycieku z pilarki. W praktyce producenci olejów ekologicznych nie gwarantują maksymalnej efektywności – biodegradacja oscyluje w zakresie 60 – 90 %. Wszystko zależy od tego czy mamy do czynienia z wysokiej klasy, wielokrotnie rektyfikowanym olejem mineralnym, czy olejem roślinnym (na bazie oleju rzepakowego). To, czy olej biodegradowalny spełnia krajowe wymagania, określa certyfikat zgodności z normą OESD 301B.

produkt

Fot. Ekologiczny olej do pilarek POLSKIEGO producenta VEGATOL

Zawartość uszlachetniaczy w oleju do pilarek

Zwykły olej roślinny do piły łańcuchowej oczywiście spełni swoją podstawową funkcję – będzie smarował prowadnicę i łańcuch. Jednak producenci olejów do pilarek opracowali formułę, która zawiera dodatki w formie uszlachetniaczy. Są to takie związki chemiczne, które poprawiają parametry pracy urządzenia, a także zabezpieczają przed przedwczesnym zużyciem prowadnicę oraz łańcuch. Zabezpieczenia te to związki antyoksydacyjne oraz antykorozyjne.