Tomasz Szrama musi czekać na decyzję Rady Miejskiej

Tomasz Szrama nie może obniżyć sobie sam wynagrodzenia. Może to uczynić tylko Rada Miejska.

Kilka dni temu informowaliśmy o decyzji burmistrza Tomasza Szramy o obniżeniu sobie pensji. Wydał nakaz swoim pracownikom, aby wypłacali mu świadczenie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów. Abstrahując od tego, że decyzja Ministerstwa jest sprzeczna z kilkoma aktami prawnymi, to sam Burmistrz Obornik nie może tego uczynić. Musi to uczynić Rada Miejska. Ta jednak miała 13 czerwca wątpliwości co do w ogóle podstaw prawnych do wykonania takiego ruchu i postanowiła czekać co zrobią inne rady.

Wysokość wynagrodzenia określa rada miasta czy gminy. To ona też tak naprawdę zatrudnia burmistrza czy wójta do wykonywania powierzonych mu zadań. Prawo określa zasady podpisywania umów na początku kadencji. Brakuje jednak szczegółów określających zmianę wynagrodzenia w trakcie trwania umowy. Wg Rzeczpospolitej w przeszłości pojawiło się kilka wyroków sądów, które nie są jednoznaczne. Część wyroków mówi o dośc dużej swobodzie w sferze regulacji wynagrodzenia przez rady. Mogą one czynić to bez względu na opinię gospodarza samorządu. Inne sądy wydawały jednak inne opinie. Rada może zmienić wynagrodzenie tylko w przypadku obustronnego porozumienia. 

Wokół obniżek wynagrodzeń narodziło się wiele pytań i niejasności. Od lipca należy się liczyć z tym, że samorządowcy będa się odwoływać od decyzji Ministra. Przesłanek do tego istnieje wiele.. Kto jednak jako pierwszy w roku wyborczym zdecyzuje się na ten ruch?

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież