Islandia zakazuje plastikowych jednorazówek

Islandia zakazuje wszystkich jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

Plan działań dotyczący redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych, opracowany przez powołany w Islandzkim Ministerstwie Środowiska, przewiduje całkowity zakaz stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia. Przewiduje on osiemnaście kroków mających na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, przewiduje eliminację większości rodzajów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. 

Sprzedaż plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia zostanie zakazana od 1 stycznia 2021 r. Kosmetyki zawierające mikroplastyczne kulki zostaną  zakazane 1 stycznia 2020 r.

W celu ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych firmy będą zachęcane do używania mniejszej ilości plastiku, podczas gdy sklepy spożywcze będą zachęcane do oferowania klientom, którzy przynoszą własne pojemniki, możliwości zakupu przedmiotów luzem bez opakowania z tworzywa sztucznego. Rząd rozpocznie również kampanię mającą na celu podniesienie świadomości wśród konsumentów na temat sposobów ograniczenia stosowania plastiku.

Państwo i władze samorządowe będą współpracować z przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Zachętą do recyklingu będą obniżki podatków.

źródło: https://icelandmag.is/

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież