fbpx

Islandia zakazuje plastikowych jednorazówek

Islandia zakazuje wszystkich jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

Plan działań dotyczący redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych, opracowany przez powołany w Islandzkim Ministerstwie Środowiska, przewiduje całkowity zakaz stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia. Przewiduje on osiemnaście kroków mających na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, przewiduje eliminację większości rodzajów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. 

Sprzedaż plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia zostanie zakazana od 1 stycznia 2021 r. Kosmetyki zawierające mikroplastyczne kulki zostaną  zakazane 1 stycznia 2020 r.

W celu ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych firmy będą zachęcane do używania mniejszej ilości plastiku, podczas gdy sklepy spożywcze będą zachęcane do oferowania klientom, którzy przynoszą własne pojemniki, możliwości zakupu przedmiotów luzem bez opakowania z tworzywa sztucznego. Rząd rozpocznie również kampanię mającą na celu podniesienie świadomości wśród konsumentów na temat sposobów ograniczenia stosowania plastiku.

Państwo i władze samorządowe będą współpracować z przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Zachętą do recyklingu będą obniżki podatków.

źródło: https://icelandmag.is/