fbpx

Łąka kwietna w Ocieszynie (foto)

Ocieszyn jako pierwsza z wsi w gminie Oborniki założyła łąkę kwietną. Już od roku mieszkańcy sieją liczne miododajne rośliny, aby owady mogły się pożywić. Łąka kwietna to także siedlisko dla gryzoni, gadów i płazów. Jest ekologiczna, a więc nie wymaga koszenia i podlewania. 

Ocieszyn od kilku lat stara się o tytuł najbardziej ekologicznej miejscowości w gminie Oborniki. Działania rady sołeckiej wspierają mieszkańcy. We wsi pozostało zaledwie kilka starych kotłowni. Wszystkie wspólnoty mieszkaniowe do ogrzewania wykorzystują ekologiczne piece zasilane olejem opałowym, wszystkie też przeprowadziły termomodernizację. Na dachach wielu domów pojawiły się instalacje fotowoltaiczne pozyskujące energię elektryczną ze Słońca. Pojawiają się pierwsze samochody hybrydowe. 
 
Działania podejmowane przez mieszkańców Ocieszyna mogą posłużyć za przykład dla całej gminy. Sołtys Ocieszyna Błażej Pacholski mówi, że mieszkańców do bycia ekologicznym nie trzeba namawiać: Bycie eko to nasze zdrowie, a dbanie i środowisko to nasz obowiązek. Jeśli obowiązek połączymy z przyjemnością to efekt jest widoczny gołym okiem.
 
Ocieszyńska łąka kwietna cieszy oko każdego.
 
#OcieszynDlaŚrodowiska #OcieszynPrzyszłośćDziś