Certyfikacja produkcji ekologicznej odpowiada na potrzeby klientów

Troska o środowisko naturalne i własne zdrowie nie jest już modą – to świadomy wybór konsumentów. Zawracają oni coraz większą uwagę na to, co jedzą i jak artykuły spożywcze są produkowane. Certyfikacja produkcji ekologicznej jest kluczem do sprostania oczekiwaniom klientów, a jednocześnie do zwiększa zysków ze sprzedaży. Dlaczego ludzie tak chętnie wybierają produkty eko?

1. Są zdrowsze 

Przeciętnie żywność ekologiczna zawiera zwiększone poziomy wielu kluczowych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia ludzkiego. Zarówno statystyki amerykańskie, jak i brytyjskie wskazują, że poziom pierwiastków śladowych i minerałów w owocach i warzywach pozyskiwanych przemysłowo spadł o 76% w latach 1949–2010. 

2. Nie mają dodatków 

Żywność ekologiczna nie zawiera dodatków do żywności, które są związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak: 

  • choroby serca,  
  • astma,  
  • osteoporoza, 
  • migreny,  
  • alergie pokarmowe, 
  • nadpobudliwość. 

Certyfikacja produkcji ekologicznej zakłada nieużywanie takich związków, jak np. aspartam i glutaminian sodu oraz sztuczne barwniki, antybiotyki, środki aromatyzujące i słodzące. 

Więcej o certyfikacji produkcji ekologicznej i jej korzyściach zarówno dla konsumentów, jak i producentów, można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja-produkcji-ekologicznej.  

3. Są wolne od pestycydów  

Pestycydy są rutynowo stosowane w rolnictwie konwencjonalnym. Pozostałości tych substancji regularnie występują w dużym odsetku owoców i warzyw, a w 2004 r. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​nie można już wykluczyć tego, że niosą one ze sobą zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. 

4. Są wysokiej jakości 

Żywność ekologiczna pochodzi z zaufanych źródeł. Wszystkie gospodarstwa ekologiczne i przedsiębiorstwa spożywcze są kontrolowane co najmniej raz w roku w celu ustalenia zgodności z przepisami. Certyfikacja produkcji ekologicznej daje konsumentom pewność, że kupują oni artykuły, które są najwyższej jakości. 

5. Zmniejszają cierpienie zwierząt 

Dobrostan zwierząt jest kluczową i integralną częścią standardów ekologicznych. Chów przemysłowy nie tylko przyczynia się do generowania ogromnej ilości odpadów, ale również jest moralnie nieuzasadniony.  

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież