Skip to main content

Co wybrać: podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Wszystko zależy od okoliczności, upodobań, doświadczeń i zdania naszego ginekologa. Bo wyboru mamy masę produktów, które mają za zadanie sprawić, aby miesiączka była jak najmniej uciążliwa dla kobiety. Producenci prześcigają się u ulepszaniu swoich produktów, dzięki czemu wybór jest coraz większy.

Podpaski

Kiedyś kojarzyły się z grubą warstwą waty z ceratką pod spodem. W sklepach można było dostać jeden lub dwa ich rodzaje. Obecnie co producent to inne rozmiary czy grubości. Możemy dostać podpaski pachnące rumiankiem, aloesem, ultra cienkie i te tradycyjne, na skąpy a także na bardzo obfity okres, długie czy też ze skrzydełkami. Generalnie dla każdego coś się znajdzie. Podpasek może używać każda kobieta.

Tampony

Wynalezione już w starożytnym Egipcie opatentowane zostały w USA w 1929 roku. Niesamowicie ułatwiają życie. Dzięki nim kobieta nie musi zachodzić w głowę czy przypadkiem podpaska nie odznacza się przez cienkie spodnie. Tampon daje możliwość założenia dowolnie wykrojonej bielizny podczas okresu a także korzystanie z basenu, masażu czy hydroterapii. Nie powinny z nich korzystać kobiety, które mają częste, nawracające infekcje dróg rodnych, skłonne do podrażnień i otarć lub są uczulone. Tampon można stosować nawet na noc, trzeba jednak pamiętać, aby go wymienić przed upływem ośmiu godzin.

Kubeczki menstruacyjne

Rozwiązanie ostatnio modne choć nie ma jeszcze znacznej liczby zwolenniczek. Dużym plusem jest oszczędność – kubeczek jest wielorazowy i koszt jego użytkowania jest dużo niższy niż podpasek czy tamponów, a do tego jest bardziej ekologiczny. Problemem jest jednak, że po każdym opróżnieniu kubeczka należy go umyć i osuszyć przed kolejną aplikacją. Może to być kłopotliwe szczególnie w publicznych toaletach. Przeciwwskazania do stosowania kubeczków są takie same jak do stosowania tamponów.

To, czy zdecydujemy się na podpaskę, tampon czy kubeczek menstruacyjny zależy od tego w czym czujemy się najlepiej. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie okresu bez tamponów oraz takie które by sobie nigdy go nie zaaplikowały. Nie ważne czego używają ważne, żeby czuły się z tym komfortowo.

 

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...