Czym jest TORCH?

Zespół TORCH jest tak naprawdę grupą chorób zakaźnych, szczególnie niebezpiecznych dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Grozi to szeregiem niebezpiecznych następstw, w tym poronieniem lub poważnym uszkodzeniem płodu.

Co wchodzi w skład TORCH?

TORCH (czyt. torcz) brzmi jak nazwa pojedynczej choroby. W rzeczywistości określenie to jest stosowane do opisu grupy chorób zakaźnych. Mówiąc o TORCH, lekarze mają na myśli m.in. toksoplazmozę, różyczkę, wirusa cytomegalii, kiłę, HIV oraz wirusa opryszczki. Innym określeniem na TORCH są wewnątrzmaciczne infekcje płodu.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej HelloZdrowie.

Objawy zespołu TORCH

Nowo narodzone dzieci z zespołem TORCH cechują się znacznie niższą masą urodzeniową niż dzieci zdrowe. Jeśli nie doszło do poronienia, u dzieci mogą wykształcić się liczne wady rozwojowe, w tym upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego, wady słuchu i wzroku czy też poważne choroby serca. Narządy wewnętrzne, takie jak śledziona czy wątroba, ulegają powiększeniu. Na skórze mogą pojawić się wybroczyny, a w badaniu krwi stwierdza się m.in. małopłytkowość, niedokrwistość oraz neutropenię.

Jakie choroby występują w TORCH?

W skład zespołu TORCH wchodzi mi.in. toksoplazmoza. To choroba wywołana przez pasożyta Toxoplasma gondii. Do zakażenia dochodzi najczęściej w momencie kontaktu z oocystami pasożyta znajdującymi się w odchodach kota lub surowym mięsie. Dostają się one do organizmu przez usta. Prawie 50% społeczeństwa jest zakażone tym pasożytem, jednak zwykle przebiega to bez żadnych widocznych objawów. Znacznie groźniejsze jest przedostanie się pasożyta przez łożysko do płodu. Wówczas istnieje około trzydziestoprocentowe ryzyko pojawienia się toksoplazmozy wrodzonej, mogącej skutkować uszkodzeniem mózgu, padaczką lub wadami wzroku.

Do innych chorób wchodzących w skład zespołu TORCH należy również HIV, syfilis, ospa wietrzna, różyczka oraz rumień zakaźny. W przypadku wirusa HIV jego przedostanie się do płodu grozi opóźnieniem wzrostu, powiększeniem węzłów chłonnych oraz zapaleniem płuc. Kobieta w ciąży zakażona wirusem HIV musi przejść leczenie przeciwko rotawirusom. Zmniejsza to ryzyko przeniesienia infekcji na płód. 75% zakażonych syfilisem kobiet spodziewających się dziecka przekaże bakterię potomstwu. Wiele niemowląt z syfilisem wrodzonym może nie przeżyć pierwszych tygodni życia. Ponadto, dochodzi u nich do upośledzenia układu nerwowego, ślepoty, głuchoty oraz zapalenia opon mózgowych. Jeśli więc ciężarna zakażona jest syfilisem, konieczne staje się podjęcie antybiotykoterapii. Rumień zakaźny wywoływany jest przez parwowirusa. To stosunkowo rzadka choroba, której jednym z objawów może być poważna niedokrwistość. Ospa wietrzna u niemowląt może powodować chorobę wieńcową, jednak ryzyko jej przeniesienia na płód wynosi jedynie 2%.

Różyczka stanowi jedną z najgroźniejszych dla ciężarnych chorób, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż może powodować poronienie. Grozi wieloma wadami rozwojowymi, dlatego konieczne jest zbadanie poziomu przeciwciał tuż przed planowaną ciążą. Jeśli nie ma się przeciwciał, należy wykonać odpowiednie szczepienie i przez kolejne trzy miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę. Kobieta, która przechodziła w dzieciństwie tę chorobę, ma w organizmie przeciwciała IgG i nie musi ponownie się szczepić.

Diagnostyka i leczenie zespołu TORCH

Diagnostykę zespołu TORCH zaleca się przede wszystkim kobietom planującym dziecko. Objawy zakażeń dla matki mogą nie być znaczące, ale stanowią duże ryzyko dla dziecka. Lekarze apelują, żeby na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem wykonać szereg testów z krwi na obecność określonych przeciwciał. Większość infekcji występujących w zespole TORCH standardowo leczy się antybiotykami. Ważne jest jednak, aby wdrożyć terapię na wczesnym etapie, gdyż daje to najlepsze efekty. W przypadku różyczki konieczna jest profilaktyka, czyli szczepienia ochronne.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie (ostatnie 3 pod wpisami)

Biocenoza pochwy - jak przebiega badanie i co poma…

14-10-2019 | Wyświetleń:43

Biocenoza pochwy, inaczej nazywana badaniem czystości pochwy, jest metodą diagnostyczną, która w bezbolesny i ...

Weronika Stachowiak - historia dawcy komórek maci…

11-10-2019 | Wyświetleń:812

Mieszkanka gminy Oborniki Weronika Stachowiak została dawcą komórek macierzystych.

Bezpłatny Program Szczepień w Metropolii Poznań

09-10-2019 | Wyświetleń:159

Metropolia Poznań wprowadziła program darmowych szczepień przeciwko grypie.

Olej z kryla – czy warto dodać go do swojej cod…

28-09-2019 | Wyświetleń:113

W dobie wszechobecnej kontaminacji środowiska, zjedzenie ryby bez ryzyka pochłonięcia szkodliwych substancji jest spo...

Rośliny zielone domowe - jakie wyróżniamy rodza…

27-09-2019 | Wyświetleń:88

Rośliny nadają wnętrzom charakteru i wprowadzają klimatyczny nastrój. Bez wątpienia nie może ich zabrakną...

Denerwują Cię siwe włosy? Zobacz, jak zwalczyć…

27-09-2019 | Wyświetleń:128

Siwe włosy u kobiet to prawdziwe przekleństwo. Dodają wieku i całkowicie pozbawiają radości z własnego image. Jes...

Pozostałe - zdrowie ...