Skip to main content


Dziś święcimy pokarmy

| Łukasz | Wiara

W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw wielkanocnych.

Zwyczaj świecenie pokarmów znany jest od wieków w Polsce. W zależności od sytuacji geopolitycznej bywał nawet prawnie zakazany. Na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawia się koszyk ze święconką, a drobne różnice wynikają tylko z lokalnych tradycji. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, podobny w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. W zamożnych domach na stole znajdowało się pieczone prosię, często z pisanką w pysku. Obok stały półmiski z mięsiwem, szynką, kiełbasą oraz ciasta. Głównym ciastem wielkanocnym do dzisiaj pozostała babka drożdżowa, tzw. baba wielkanocna. Popularne są również mazurki. (wikipedia.org).

Święcenie pokarmów odbędzie się dziś m.in. w świetlicy wiejskiej w Bogdanowie. Na zdalne święcenie pokarmów zdecydowała się Parafia św. Mikołaja w Maniewie: W trosce o Wasze zdrowie, chcąc uniknąć ryzyka zakażenia kogokolwiek z Was, tradycyjna święconka, podobnie jak w ubiegłym roku, nie odbędzie się z udziałem wiernych. Transmisja dostępna będzie na youtube oraz na facebook.com.

 

 

Stowarzyszenie Ludzki Gest informuje o spotkaniach modlitewnych w obrządku grekokatolickim.
Jak poinformował Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski dotację Konserwatora Zabytków otrzymała parafia w Parkowie na remont kościoła w miejscowości Wełna.
Ksiądz Michał Drzewiecki kończy swoją posługę kapłańską w parafii św. Wita w Rogoźnie.
2 kwietnia 2021 roku przypada 16 rocznica śmierci Jana Pawła ll. 
„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. ...
Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik.
Od 19 października w czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel. W żółtej liczba uczestników została ograniczona do 20 osób. Nowe restrykcje, spowodowane dynamicznym przyrostem liczby zakażeń, mogą pogłębić kryzys w i&n...