Skip to main content


78 rocznica wyzwolenia Emmen

| Adam Maliński | Historia

10 kwietnia 1945 holenderskie miasto Emmen, które od lat zaprzyjaźnione jest z Obornikami zostało wyzwolone przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

W 78 rocznicę wyzwolenia mieszkańcy Emmen  w Wielkanocny Poniedziałek - 10 kwietnia 2023 uczcili tradycyjnie uroczystością pamięci, w której wzięli udział  przedstawiciele samorządu miasta, weteranów, instytucji, grup rekonstrukcyjnych  i stowarzyszeń oraz Polonii . Wśród składających kwiaty i zapalających znicze nie zabrakło Przyjaciół Obornik Stieneke Tibbe i Menno Vos.

W Emmen w kwietniu 2005 był Zespół Folklorystyczny Maniewiacy, Obornicka Orkiestra Dęta i Maciej Markiewicz.
Osiem lat temu w kwietniu 2015 brali udział w międzynarodowej  uroczystości pamięci w Emmen:
Tomasz Szrama - Burmistrz Obornik, Andrzej Okpisz - Wicestarosta Obornicki, Małgorzata Ludzkowska - Dyrektor Szpitala w Obornikach, Roman Ostrowski - Dyrektor ZS Objezierze, Edyta Mikołajczak- Radna Rady Miejskiej W Obornikach oraz  młodzież  z Zespołu Folklorystycznego z Zespołu Szkół w Objezierzu w opiekunami .
 
                                                             Adam Maliński

 

Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.