fbpx

Uczczono powstańców

W Obornikach odsłonięto tablicę upamiętaniające wydarzenia z 1919 roku.

3 stycznia wspólnie uczczono pamięć oborniczan, którzy 4 stycznia 1919 roku chwycili za broń by walczyć o wyzwolenie ziemi z jarzma niewoli pruskiej. W ramach uroczystości odsłonięto tablicę przy budynku ul. Powstańców Wlkp. 10, która upamiętnia wydanie pierwszego rozkazu do zbrojnego czynu.

Następnie Burmistrz Obornik Tomasz Szrama Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Wicestarosta Waldemar Cyranek uczcili pamięć poległych wówczas żołnierzy składając kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

4 stycznia 1919 – tego dnia miasto zostało oswobodzone w wyniku działań bojowych w powstaniu wielkopolskim. W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich. Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich z opaską białoczerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. O godz. 3 przybyli na rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów. Oddziały udały się na magistrat, do urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec. Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i zaciągnęli na gmachy sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.