fbpx

Jaki wybrać dobry zasilacz do taśmy LED 5m?

Odpowiednio dobrany zasilacz do taśmy LED jest jednym z kluczowych elementów całego systemu oświetlenia diodowego. LED to nowoczesna, a zarazem bardzo wymagająca technologia.

Sposób działania diod ledowych, a także ich specyficzne parametry wiążą się z koniecznością wyjątkowo precyzyjnego wyboru zasilacza. Jaki zasilacz do taśmy LED będzie najbardziej optymalnym wyborem? Sprawdźmy.

Czym jest zasilacz LED? 

Zasilacze LED 12v są urządzeniami zamieniającymi prąd zmienny o napięciu 230 V, który płynie w tradycyjnych gniazdach elektrycznych, w prąd stały o napięciu 12 V. Tylko w takiej sytuacji oświetlenie wykonane z taśm ledowych będzie funkcjonowało bezawaryjnie. Dotyczy to oczywiście taśm potrzebujących napięcia prądu stałego 12 V, jednak w ofercie rynkowej właśnie takie modele spotyka się najczęściej.

Taśmy LED 230 V są zdecydowanie rzadziej wybierane. Dzięki zasilaczowi LED wszystkie elementy zestawu oświetleniowego będą funkcjonować w pełni poprawnie, a ponadto nie pojawią się większe problemy z jego montażem. Stabilizacja napięcia zapewnia dobrą trwałość, długą żywotność oraz wysoką jakość dawanego światła. 

Dobry zasilacz = optymalizacja kosztów 

Poprawność działania taśmy LED ma proste przełożenie na kwestie ekonomiczne. Na pewno nie opłaca się oszczędzanie na zasilaczu. Źle dopasowany model albo niskiej jakości zakłóci prawidłową pracę oświetlenia ledowego. W efekcie szybciej trzeba będzie wymienić taśmę LED, może nawet dojść do jej spalenia.

Zasilacz o nieodpowiednich parametrach nie jest też tak łatwo wymienić. Urządzenie to z reguły montuje się w niezbyt dostępnym miejscu, więc jego demontaż oznacza kłopoty, stracony czas, no i oczywiście pieniądze. Wydatki na zakup nowego zasilacza nie są przecież niskie. Dlatego lepiej dokładnie przeanalizować, jaki zasilacz do taśmy LED powinien okazać się najbardziej odpowiedni. 

Jak dobrać zasilacz LED 5m?

Osoby, które nie czują się na siłach, aby podjąć właściwą decyzję mogą zawsze skonsultować tę kwestię ze specjalistami zajmującymi się oświetleniem ledowym.

Wtedy ma się pewność, że zasilacz zostanie dobrze dobrany. W przypadku samodzielnego wyboru konieczne jest zapoznanie się z parametrami taśmy ledowej, bo to one mają wpływ na dopasowanie zasilacza.

Mocniejsza taśma zawsze automatycznie wiąże się z większym zasilaczem.
Warto zaś pamiętać, że każdy zasilacz LED ma określoną maksymalną moc obciążenia, jaka będzie możliwa do podłączenia do niego. 

Ile metrów taśmy obsłuży zasilacz LED? 

Zasilacz LED o mocy około 90 W spokojnie wystarczy na pięciometrową taśmę ledową pobierającą 72 W. Dobrym modelem będzie np. Mean Well LPV-100-12. Po prostu nie wolno zapominać, iż potrzeba około 20% zapasu mocy na pobór przez taśmę, aby cały układ pracował bezawaryjnie. 

Jakiego zasilacza potrzebujesz i gdzie go najlepiej kupić?

Przy wyborze modelu zasilacza należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim trzeba ustalić konieczną moc urządzenia w zależności od parametrów taśmy ledowej. Ponadto duże znaczenie ma to, gdzie i w jaki sposób będzie on montowany. W tym aspekcie liczą się gabaryty zasilacza, rodzaj jego obudowy (aluminiowa czy plastikowa), a zwłaszcza stopień wodoodporności.

W miejscach bezpośrednio narażonych na działanie wilgoci trzeba wybierać najmocniejsze modele wodoodporne. W ofercie rynkowej są dostępne wysokiej jakości zasilacze tego typu IP67, które są w stanie pracować bezawaryjnie nawet całkowicie zanurzone w wodzie. Mogą mieć również niewielkie gabaryty, przy jednocześnie dużej mocy. Takie zasilacze pozwalają na tworzenie wyjątkowo stabilnych i rozbudowanych systemów oświetlenia. 

Miejsce montażu zasilacza ma natomiast znaczenie w kontekście ewentualnej jego awarii, aby można było mieć łatwy do niego dostęp. Na pewno warto wybierać sprawdzone modele renomowanych producentów, co zapewni łatwość montażu oraz ekonomiczne i ergonomiczne działanie.

Zasilacze tego typu objęte są również dwu- trzyletnią gwarancją. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do specjalistów od oświetlenia ledowego, ponieważ błędy są dość kosztowne. Można udać się do placówek stacjonarnych bądź skonsultować się z fachowcami w sklepie internetowym. Jednym z takich polecanych miejsc jest wroLED Wrocław.

Źródło: https://domy-inteligentne.pro