Pompa hydrauliczna do ciągnika - czy aż tak ważna?

agropomoc pl pompa hydrauliczna do ciagnika

 

W przypadku nowoczesnych ciągników rolniczych wystarczy drobna usterka pompy hydraulicznej, żebyśmy zapomnieli o dalszej jeździe.  Nic dziwnego – pompa stanowi w końcu serce układu hydraulicznego. Jakie są najczęstsze przyczyny jej awarii? I w jaki sposób można im zapobiec?

Jak podkreśla agropomoc.pl, pompa hydrauliczna do ciągnika służy do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia w celu zasilenia układu hydraulicznego. Żeby układ hydrauliczny został w pełni zasilony, pompa musi dobrać pod wysokim ciśnieniem właściwą ilość oleju o odpowiednich parametrach. Inaczej nasz ciągnik nie będzie chciał działać. Niestety pompa hydrauliczna nie jest odporna na wzmożoną eksploatację i upływ czasu, więc z wiekiem zaczyna coraz gorzej pracować; staje się też bardziej podatna na różnego rodzaju, mniejsze i większe, awarie. A awaria maszyny rolniczej zawsze oznacza wydatki.

Najczęstsze przyczyny awarii pomp hydraulicznych

W przypadku pomp hydraulicznych specjaliści każą uważać na zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych. Przyczyn tego typu usterek może być wiele, a wina często leży po stronie samego użytkownika i niewłaściwej regulacji zaworów, choć źródłem problemu może być też zacięcie zaworu lub zamarznięcie wody, która znajduje się w oleju (to naturalnie ma miejsce jedynie w trakcie zimniejszych miesięcy). Innym bardzo często spotykanym powodem awarii pomp hydraulicznych bywa nieprawidłowe uszczelnienie dopływu oleju lub niewłaściwy montaż pomp.

Inną często spotykaną dolegliwością układów hydraulicznych jest spadek ciśnienia lub natężenia przepływu oleju – objawia się ona m.in. słabnącym wspomaganiem kierownicy. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom oleju. Trzeba przy tym jednak pamiętać o wypoziomowaniu ciągnika, gdyż inaczej wskazanie będzie przekłamane. Jeśli poziom oleju jest rzeczywiście zbyt niski, po uzupełnieniu dolegliwości powinny ustać. Należy jednak mieć na uwadze, że zmieszanie dwóch różnych olejów może spowodować ich spienienie, a to nie pozwoli pompie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia.

Olej to częsta przyczyna awarii, ale sprawcą zamieszania może być też zużyta pompa zębata, rozregulowany zawór bezpieczeństwa, brudny ssak pompy, a nawet lekko przygnieciony jeden z zewnętrznych przewodów hydraulicznych. Dlatego jeśli samodzielna naprawa układu hydraulicznego nasz przerasta, to warto po prostu skorzystać z usług doświadczonego fachowca.

Zadbaj o filtrację

Szczególnie niebezpieczne w przypadku oleju hydraulicznego są zanieczyszczenia; mogą one bowiem doprowadzić do uszkodzenia łożysk ślizgowych. Dlatego aby układ hydrauliczny działał sprawnie, olej należy poddawać procesowi filtracji. Niezwykle ważną rolę odgrywa przy tym jakość używanych filtrów – najtańsze modele mogą nie zapewniać odpowiednio dokładnej filtracji, a poza tym bardzo szybko stają się niedrożne.

Wielu rolników bagatelizuje znaczenie klasy lepkościowej i jakościowej oleju, stosując najtańsze oraz niezgodne z zaleceniami producenta produkty. Tymczasem jedynie zastosowanie odpowiednich filtrów oraz właściwego oleju o wysokich parametrach daje pewność, że układ hydrauliczny będzie działał sprawnie, a elementy wewnętrzne pompy hydraulicznej nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.

 

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież