fbpx

Jaki serwer wybrać?

Zakładanie strony internetowej wiążę się z pytaniami o to, jaki serwer będzie najlepszy, jak duży będzie jego koszt, ile transferu i przestrzeni będzie potrzebne do powstania strony i jakie kłopoty może zwiastować wybór domeny. Na żadne z tych pytań nie ma prostej odpowiedzi, co nie znaczy, że niemożliwy jest wybór idealnie dostosowany do potrzeb i możliwości.

Różnice między serwerem dedykowanym a VPS

Jeśli odrzucimy dzielony hosting internetowy, to pozostaje nam wybór między dwoma dostępnymi rodzajami serwera – serwerem dedykowanym i serwerem VPS. Oba spełniają wymogi wydajności i stabilności i są szczególnie dostosowane do dużych firm, które mają spore wymagania techniczne. Dzięki temu zapewniają płynną pracę bez błędów systemu i awarii.

Serwer VPS jest serwerem wirtualnym, który dzieli się na kilka części. Użytkownik ma pełen dostęp do serwera, a jego parametry dobiera się tak, by odpowiadały potrzebom – na początku, przykładowo, można postawić na mniejszą pamięć RAM, by stopniowo rozszerzać wybrane parametry. Z kolei serwer dedykowany jest nieco bardziej zaawansowaną fizyczną maszyną, nad którą administrator ma kontrolę totalną – decyduje on o wszystkich parametrach serwera. Wybór między jednym a drugim powinien jednak podlegać indywidualnej ocenie – zawsze istnieje możliwość, by zacząć od serwera VPS, a jeśli zajdzie taka potrzeba, przenieść się na serwer dedykowany.

Czy trzeba wybierać między ceną i jakością?

Jako że serwery dedykowane są dostosowane pod strony w całości zagospodarowane przez jednego klienta, a ich stabilność i wydajność nie ma sobie równych w przypadku największych firm, kojarzone są nie tylko ze skomplikowanym sposobem obsługi, ale też dużym kosztem. Nie jest to jednak regułą – Sprint Data Center oferuje najtańsze serwery dedykowane https://www.sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane, które przy swojej cenie nie tracą na jakości. Wręcz przeciwnie – wraz z serwerem dedykowanym otrzymuje się zestaw korzyści, które ułatwią nabywcy zapoznanie się z produktem i proste korzystanie z niego.

Warto wspomnieć, że oprócz ciągłego wsparcia otrzymuje się też tydzień okresu próbnego, a za aktywację nie trzeba płacić – zalet jest o wiele więcej. Najważniejsze jednak jest to, że oferta jest na tyle różnorodna, by spełnić oczekiwania każdego klienta. Dziewięć linii, z których można wybierać, świadczy o tym, że oferta jest na tyle elastyczna, by trafić zarówno do osób o zaawansowanych potrzebach, jak i klientów o bardziej minimalistycznym podejściu.