fbpx

Jaką wyciągarkę samochodową wybrać? Elektryczną, mechaniczną, hydrauliczną czy ręczną?

Wyciągarki samochodowe to szeroka grupa urządzeń - od przenośnych wyciągarek ręcznych po potężne wyciągarki z napędem hydraulicznym, każde z tych urządzeń ma za zadanie pomóc w wydostaniu się z różnego rodzaju tarapatów. Każde z nich jest podstawowym wyposażeniem pojazdów wykorzystywanych do pracy i rozrywki w szeroko pojmowanym terenie. Z wyciągarki skorzysta każdy miłośnik jazdy off road.

 

Rodzaje wyciągarek samochodowych

Wyciągarki samochodowe dzieli się na kilka grup w zależności od źródła zasilania. Są to wyciągarki:

  • elektryczne

  • hydrauliczne

  • mechaniczne

  • ręczne

Wyciągarki elektryczne są najpopularniejsze, proste w montażu, łatwe w użytkowaniu i najtańsze wśród wyciągarek niewymagających siły ludzkich rąk. Silnik tych wyciągarek zasilany jest z zamontowanego w pojeździe akumulatora (samochodowego lub rzadziej dodatkowego). Nie wymagają skomplikowanych przeróbek w pojeździe. Wybierając odpowiedni model trzeba zwrócić uwagę na jego prąd zasilający. Dla quadów i większości samochodów będzie to instalacja 12V, zaś dla ciężarówek są to 24V i takie napięcia pracy muszą mieć dopasowywane wyciągarki.

Moc wyciągarki warto dobrać tak, by miała siłę co najmniej o połowę większą od masy pojazdu, choć dla aut użytkowanych w trudnym terenie powinno być ona jeszcze większa. Związane jest to z koniecznością pokonania oporów związanych z podciąganiem auta na strome wzniesienia czy skarpy, związanych z wyciąganiem pojazdu z błota lub z piasku. Warto by urządzenia były zaopatrzone w system zarządzania energią, który nie pozwoli na całkowite rozładowania akumulatora. Zaletą wyciągarek elektrycznych jest to, że odpowiednio dobrane modele mogą być montowane w niewielkich pojazdach takich jak quady czy małe samochody, inne natomiast w dużych i ciężkich autach terenowych, półciężarówkach czy nawet ciągnikach rolniczych. Szukając wyciągarki elektrycznej warto zwrócić uwagę na wyciągarki samochodowe Dragon Winch.

Nietypowe wyzwania przy których pomoże wyciągarka samochodowa

Wyciągarki hydrauliczne instalowane są w dużych pojazdach takich jak ciężarówki czy ciężkie ciągniki rolnicze. Zasilane są niezależną pompą hydrauliczną, choć w niektóre modele podłączane są do pompy wspomagania układu kierowniczego. Charakteryzują się one wolniejszą pracą od wyciągarek elektrycznych, są jednak odporne na działanie wody i innych czynników. Uważane są za kłopotliwe w montażu, jednak prawidłowo zainstalowane oraz użytkowane są niezawodne i praktycznie niezniszczalne.

Źródłem mocy w wyciągarkach mechanicznych jest silnik pojazdu, z którego jest ona pobierana za pomocą specjalnej przystawki montowanej do reduktora lub skrzyni biegów. Wyciągarki te są ciężkie i mogą pracować tylko przy włączonym silniku. Wyciągarki mechaniczne charakteryzują się wysoką odpornością na ciężkie warunki pracy.

Ostatnią kategorię stanowią wyciągarki ręczne, które mimo wysokiej masy własnej są proste w użytkowaniu. Jednak ich stosowanie w trudnym terenie nie zawsze jest wygodne i dlatego dobrze sprawują się przy prostszych zadaniach.