fbpx

Czy technologia światłowodowa, to już teraźniejszość?

Czy technologia światłowodowa, to już teraźniejszość?

Nie da się ukryć, że internet jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości. Pozwala na bezproblemową komunikację z innymi, zdobywanie wiedzy, jak również zapewnia doskonałą rozrywkę. Obecnie samo połączenie z siecią nie jest już takim luksusem, jak to było kiedyś, ale pewnego rodzaju standardem. Obecnie prowadzone są prace nad internetem światłowodowym, który gwarantuje jeszcze szybszą transmisję. 

Czym jest światłowód?

To nic innego, jak specjalny przewód, w którym do komunikacji i przekazywania danych jest wykorzystywane światło. To właśnie on gwarantuje, że możliwe jest niezwykle szybkie przesyłanie danych, nawet na bardzo duże odległości. Warto tutaj podkreślić, że prędkości międzykontynentalne mogą wynosić nawet do 5 Tb/s, a więc naprawdę olbrzymia prędkość. 

Przyszłość, czy teraźniejszość? 

Wiele osób nazywa światłowody technologią przyszłości, jednakże one już istnieją od wielu lat. Dopiero teraz są montowane na jeszcze większą skalę przez operatorów internetowych, którzy chcą zagwarantować swoim klientom absolutnie najwyższej jakości połączenie. Do tej pory było tak, że np. do bloków internet doprowadzało się za pomocą światłowodu, a potem sygnał rozdzielano za pomocą standardowych kabli miedzianych. Obecnie się to mocno zmienia i światłowody podciągane są wprost do mieszkania. 

Dla kogo takie internet? 

Przede wszystkim dla wszystkich osób, które oczekują absolutnie najwyższej jakości połączenia, jak również operują na dużych danych, które muszą jak najszybciej pobierać, czy przesyłać. Co więcej, światłowody są szeroko wykorzystywane w graniu online, bowiem to właśnie tam liczy się jak najkrótszy czas reakcji, czyli tzw. PING. 

Niemniej jednak, specjaliści z interlab.pl podkreślają, że do codziennych zastosowań jak najbardziej także się sprawdza, tym bardziej, jeśli chcemy np. oglądać filmy w rozdzielczości 4K, gdzie już potrzeba naprawdę sporej przepustowości łącza bez najmniejszych zakłóceń, aby dało się komfortowo oglądać. 

Jak zatem widać, technologia światłowodowa rozwija się w coraz lepszym tempie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Obecnie prowadzone są prace, aby większość mieszkańców naszego kraju mogła mieć dostęp do takiej technologii, która działa o niebo lepiej od standardowych rozwiązań radiowych, czy opartych na kablach miedzianych. Także, jeśli masz możliwość, to najlepiej samodzielnie sprawdzić.