Przejdź do głównej treści

Jak przygotować się do tworzenia vlogów z podróży i sportów ekstremalnych?

| artykuł sponsorowany | Internet

Vlogi podróżnicze czy rejestrujące ekstremalne sportowe wyczyny są szalenie popularne. Ludzie uwielbiają oglądać dokonania, na które sami albo nie są gotowi, albo których zwyczajnie się boją. Sprawdź, jak przyszykować się do tworzenia nagrań, które podkręcą emocje!

Podstawą jest dobry plan

Plan absolutnie nie jest wrogiem spontaniczności. To jedynie szkielet, w tym fabularny, bo każde dobre nagranie wymaga historii, spójności, tempa i dobrej dawki emocji. Warto więc już na sucho zastanowić się, co chcesz pokazać odbiorcom.

To od Ciebie zależy, czy nagrasz backstage, np. przygotowania do zjazdu downhillowego, czy sam przejazd, a może w trakcie zarejestrujesz widoki z górskiego szczytu? Dzięki planowaniu unikniesz chaosu na karcie pamięci. 

Dodatkowo przygotuj się także sprzętowo i psychicznie. Nagranie nie jest najważniejsze – najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Zadbaj więc o to, by Twój sprzęt nie utrudniał Ci wykonywania sportowych wyzwań, a dodatkowo nagrał świetny materiał – w tym celu sprawdzi się nic innego, jak dobra kamera sportowa.

Nagraj dużo, pokaż mniej – jak zebrać dobry materiał?

Materiał powinien być dynamiczny i różnorodny – choć niektórzy lubują się w oglądaniu całego wyścigu enduro od deski do deski, znaczna większość internautów woli krótsze, ale dynamiczne i przekrojowe filmy. 

Tasuj więc ujęciami – z góry, z dołu, z boku, z kasku, z plecaka, skąd tylko chcesz. Ma być dynamicznie, ciekawe, nietypowo. Nie ignoruj znaczenia dźwięku, bo nawet jeżeli zechcesz uzupełnić film o muzykę, odgłosy natury zdecydowanie ubarwią film. 

Nagrywaj swoje reakcje, momenty odpoczynku, zarejestruj swoje miny w naturalny sposób. Przydać się mogą także zegarki sportowe – samo krótkie ujęcie tarczy zegarka z wynikiem wysokości, tętna czy przebytych kilometrów służy za wystarczająco sugestywny komentarz!

Co trzeba wiedzieć, zanim zaczniesz montaż?

Dobrze jest nagrywać dużo materiału, ale nie można też przesadzić. Przejrzenie kilkunastu godzin nagrań czy kilkuset krótkich fragmentów, by wybrać te nadające się do pięciominutowego vloga, zajmie Ci masę czasu i wzbudzi frustrację. 

Posegreguj pliki, aby uniknąć chaosu i kieruj się ideą, że lepszy jest pięciominutowy, konkretny, przekrojowy materiał, niż godzinna relacja bez puenty. Odbiorca zwyczajnie nie może się nudzić. 

Zadbaj o odpowiednio dopasowaną muzykę i efekty dźwiękowe, a także o napisy, w tym te informujące o Twojej lokalizacji czy będące sygnaturami czasowymi. Możesz też umieścić napisy w całym filmie – zwiększy to dostępność nagrania, dzięki czemu będą mogły obejrzeć i zrozumieć je także osoby niesłyszące. 

Po montażu czeka Cię jeszcze renderowanie i publikacja – czynności te często trwają długo, więc jeżeli masz np. smartband czy smartwatch, ustaw sobie powiadomienie, by gadżet poinformował Cię, kiedy film skończy się przetwarzać. 

Zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – życzymy miłego nagrywania ekstremalnych wypraw i sukcesów!

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Google Ads to potężne narzędzie reklamowe, które może znacząco zwiększyć sprzedaż online. Dzięki odpowiednio skonfigurowanym kampaniom reklamowym można dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów, zwiększyć ruch na stronie internetowej i, co najważniejsze, poprawić wyniki sprzedażowe. W tym…
W dzisiejszych czasach większość konsumentów poszukuje informacji o produktach i usługach w internecie, a pierwszym miejscem, do którego zaglądają, jest wyszukiwarka Google. To właśnie dlatego SEO (Search Engine Optimization) stało się kluczowym elementem strategii marketingowej wielu firm.
Akt o usługach cyfrowych (DSA) – przez nałożenie obowiązków na platformy mediowe – ma co do zasady ograniczyć rozprzestrzenianie nielegalnych treści w sieci, fake newsów i mowy nienawiści. To istotne, zwłaszcza w kontekście agresywnej rosyjskiej dezinformacji w social mediach. Nowe przepisy budzą j…
Ponad 1 mln zablokowanych wiadomości od oszustów dzięki wzorcom SMS i aż 75 mln zablokowanych prób wejścia na fałszywe strony - to efekty pracy ekspertów CERT Polska, działającego w instytucie NASK.
LinkedIn to jedna z najważniejszych platform biznesowych na świecie. Posiadanie firmowego profilu na LinkedIn może znacząco zwiększyć widoczność marki, budować zaufanie u klientów oraz wspierać działania rekrutacyjne. Jeśli zastanawiasz się, czy warto założyć profil firmowy na tej platformie, ten a…
Hosting to usługa polegająca na wydzieleniu przestrzeni dyskowej na współdzielonym z innymi klientami dysku. Jest ona przeznaczona na pliki składające się na stronę internetową. Serwer, na którym znajduje się ta przestrzeń dyskowa, jest dostępny przez cały czas, dzięki czemu również witryna widoczn…