fbpx

Jak działa „telewizja przez internet”?

tv internet

Internet szybko wkracza w najróżniejsze dziedziny naszego życia. Już nie tylko przeczytamy za jego pośrednictwem wirtualną gazetę czy posłuchamy internetowego radia, ale także zobaczymy popularne programy telewizyjne. Warto wiedzieć, jakie możliwości oferuje internetowa TV i na jakiej zasadzie działa.

Strony stacji TV i aplikacje

Za sprawą coraz powszechniejszego dostępu do sieci właściwie koniecznością dla utrzymania się na rynku jest posiadanie sprawnie działającej, nowoczesnej strony internetowej. Dotyczy to także stacji telewizyjnych, które – aby sprostać konkurencji – publikują materiały filmowe już nie tylko za pośrednictwem telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, ale także na specjalnie do tego celu stworzonych stronach internetowych. Znajdziemy tam programy wyemitowane wcześniej w sposób standardowy, ale także specjalnie przygotowane materiały przeznaczone wyłącznie do publikacji w internecie. Warto dodać, że często są one dostępne nieodpłatnie – choć czasami jedynie przez pewien czas. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest tv przez internet dostępna za pośrednictwem specjalnych aplikacji oferowanych przez niektórych operatorów. Po zalogowaniu się do aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym zyskujemy dostęp do kilkudziesięciu programów – możemy oglądać nasze ulubione seriale w dowolnym miejscu i czasie, ale też nagrywać je lub ustawić sobie przypomnienie o ważnym meczu.

Web TV – stacje wyłącznie internetowe

Kolejnym krokiem w ewolucji telewizji internetowej są stacje Web TV. Istnieją one wyłącznie w sieci; wszystkie materiały, jakie zamieszczają na swoich stronach, powstają od podstaw z myślą o internecie. W programie telewizji internetowej tego typu znajdziemy zarówno programy na żywo, transmisje z różnego rodzaju wydarzeń, jak i wideo w systemie VOD. Stacje internetowe, podobnie jak tradycyjne, podzielić można na regionalne i tematyczne. W coraz bogatszej ich ofercie każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Wideo na życzenie

Wspomniana usługa, określana mianem VOD lub Catch Up TV, to bardzo wygodne i użyteczne rozwiązanie dla każdego. Pozwala na obejrzenie wybranego filmu lub serialu o dowolnej porze, późniejszej niż czas pierwszej emisji. Jeśli zatem nie możemy obejrzeć interesującego nas filmu, kiedy jest wyświetlany na danym kanale – nic straconego. Decydując się skorzystanie z usługi VOD, możemy obejrzeć ten film kilka godzin później, następnego dnia lub nawet po kilku dniach. Do wyboru mamy kilka sposobów rozliczania się z usługodawcą. Jeśli planujemy korzystać z VOD sporadycznie, opłacalne będzie każdorazowe uiszczanie opłaty za wybrany program, film czy serial. Jeśli spodziewamy się, że usługa ta będzie służyć nam częściej, warto zdecydować się na opłaty abonamentowe. Niektóre stacje telewizyjne udostępniają materiały w systemie VOD za darmo przez kilka lub nawet kilkanaście dni po czasie emisji. Rosnąca popularność tego sposobu dystrybucji programów telewizyjnych każe spodziewać się coraz większego wyboru wśród materiałów udostępnianych przez poszczególne telewizje.

Telewizja przez internet to bardzo wygodne rozwiązanie, które w dużej mierze zastąpić może nie tylko tradycyjną telewizję, ale także wypożyczalnie filmów na DVD. Dzięki obecności kanałów nadających programy na żywo możemy pozostawać na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie; za sprawą systemu VOD zyskujemy natomiast możliwość oglądania wybranych filmów o dowolnej, dogodnej dla nas porze.