Skip to main content

Pozycjonowanie stron internetowych - z jakich elementów się składa?

| Artykuł sponsorowany | Internet

 

Dochodzenie do wysokiej pozycji w rankingu wyszukiwarki to złożony proces, którego powodzenie zależy od wielu różnorodnych czynników. Znaczenie ma zarówno techniczna optymalizacja witryny, jak i jej zawartość oraz popularność w sieci. Jakie działania obejmuje pozycjonowanie stron w Google, czyli SEO?

 

Techniczna optymalizacja strony, czyli pierwszy krok do lepszej pozycji

Dostosowanie strony do wymagań wyszukiwarki to ważny krok umożliwiający skuteczne pozycjonowanie stron internetowych. Już samo wprowadzenie korzystnych, technicznych zmian może przyczynić się do poprawy pozycji w Google. Zoptymalizowana witryna staje się bardziej atrakcyjna dla użytkowników, a tym samym również dla robotów indeksujących, które przeszukując sieć, biorą pod uwagę czynniki, takie jak:

- posiadanie wersji mobilnej strony lub jej responsywność,

- prędkość ładowania danych,

- wdrożenie odpowiednich certyfikatów i protokołów (SSL, HTTPS),

- zastosowanie tak zwanych metatagów,

- przejrzysta struktura linkowania wewnętrznego oraz nagłówków.

Atrakcyjne treści - dużo więcej niż wartościowy przekaz

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wydaje się niemożliwe bez dobrych jakościowo treści. Wszystkie teksty trafiające na witrynę powinny być unikalne i zaspokajać potrzeby informacyjne czytelników. Tworzenie ciekawego contentu może jednak nie wystarczyć, by wspiąć się na wysokie miejsce w rankingu wyszukiwarki. Teksty nie powinny się też duplikować ani względem tych znajdujących się na innych stronach w sieci, ani w stosunku do pozostałych podstron danego serwisu.

Niezwykle ważne jest ich nasycenie odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi, czyli wyrażeniami, które użytkownik internetu będzie wpisywał, poszukując danego przedmiotu czy usługi. Dobór fraz kluczowych powinna poprzedzić rzetelna analiza rynku. Tylko w taki sposób można określić, które wyrażenia są wystarczająco konkurencyjne, a które zbyt popularne, by pozycjonowanie strony internetowej było skuteczne.

Linkowanie zewnętrzne a pozycjonowanie strony w Google

Planując strategię SEO, należy zadbać również o jej popularność w sieci. W kwestii takiej jak pozycjonowanie strony internetowej przydatne okazują się tak zwane linki zewnętrzne, czyli odnośniki prowadzące na daną witrynę z innych serwisów. Aby zbudować atrakcyjną bazę, linki zwrotne warto pozyskiwać w miarę regularnie - ani zbyt często, ani zbyt rzadko. Oprócz tempa przyrostu duże znaczenie ma również ich liczba, a także jakość. Odnośniki powinny pochodzić z bezpiecznych, a najlepiej również popularnych stron, takich jak blogi branżowe czy katalogi firm. Wartościowe linki zwrotne mogą znacząco podnieść pozycję witryny w rankingu Google, dlatego nie można ich pomijać w projekcie taktyki SEO.

Pozycjonowanie stron w Google jest procesem długotrwałym, a jego efekty nie są dane raz na zawsze. Strona może zmienić miejsce w rankingu na przykład w rezultacie działań podejmowanych przez konkurencję. Przede wszystkim należy więc stale monitorować efekty podjętej strategii i udoskonalać ją w razie spadków pozycji.

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

 

Jak założyć i rozkręcić własny sklep online?

W ostatnich latach zakupy już na dobre przeniosły się do sieci. Zamawianie potrzebnych towarów i usług bez wychodzenia z domu jest proste i wygodne, nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego.

Czemu Twój sklep internetowy nie sprzedaje?

Dobrze zbudowana strona internetowa, to niestety nie jest gwarancja odnoszenia sukcesu w branży sprzedaży internetowej. Okazać się może, że pomimo starań i włożenia dużej ilości pracy, nasz sklep internetowy nie sprzedaje, a co za tym idzie my sami nie zarabiamy. Myślisz, aby zrezygnować z prowad...

Trendy w marketingu internetowym: jak utrzymać się na szczycie?

Świat marketingu online zmienia się dynamicznie. Kluczem do sukcesu w tak rozwijającej się branży jest więc ciągłe aktualizowanie wiedzy i dostosowywanie strategii do najnowszych trendów. Ale jak utrzymać się na szczycie w tej nieustannie ewoluującej dziedzinie?

E-commerce na międzynarodowym rynku: wyzwania logistyczne i sposoby ich pokonania

Cross border commerce to z punktu widzenia wielu polskich firm szansa znalezienia kolejnego obszaru rozwoju. Jednocześnie rozpoczęcie działalności e-commerce na międzynarodowym rynku wiąże się z wieloma wyzwaniami, szczególnie w obszarze logistyki. Na które potencjalne bariery warto...

Jak klienci trafiają na Twoją stronę www? Poznaj pozycje strony!

Pozyskiwanie klientów z wyszukiwarek to bardzo ważna część strategii budowania każdej marki. Czy chodzi o ogromny biznes, czy małą, lokalną firmę. Warto wiedzieć jak trafiają do Ciebie Twoi klienci i w jaki sposób znajdują Twoją stronę w internecie. Opowiem Ci jak sprawdzić pozycje ...

SEO i Google Ads – podstawowe różnice

Marketing internetowy przyjmuje wiele form. Bardzo często właściciele witryn decydują się na usługi SEO (ang. Search Engine Optimization). Wielu z nich korzysta także z Google Ads. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega zarówno jedna, jak i druga forma reklamy, a także wskażemy najważnie...

Skuteczne pozycjonowanie stron www - czy warto?

Jako właściciel strony internetowej lub bloga potrzebujesz, aby Twoja strona firmowa znalazła się na samym szczycie rankingów wyszukiwań Google i dotarła do jak największej liczby osób. Jednym ze sposobów na zdobycie uznania i dotarcie do grupy docelowej jest SEO. SEO może wy...