fbpx

Korzyści z certyfikatu SSL – sprawdź, dlaczego powinieneś go mieć!

Coraz częściej słyszymy o cyberprzestępcach. Zagrożone są tak naprawdę wszystkie witryny internetowe, a szczególnie te, które przetwarzają cenne dane. Certyfikaty SSL są narzędziem, które pomagają chronić strony www, dlatego warto je instalować.

Publikowane co roku różne raporty na temat cyberprzestępczości jasno pokazują, że rośnie zagrożenie cyberatakami. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiednich systemów ochrony, które będą skutecznie minimalizowały zagrożenie. Warto zacząć od zainstalowania certyfikatu SSL, który będzie chronił stronę internetową. To najprostszy, ale za to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa danych użytkowników witryny internetowej. Nic dziwnego, że przekonuje się do niego coraz więcej firm działających w internecie. Poprosiliśmy ekspertów z firmy Domeny.pl o wyjaśnienie, jakie korzyści płyną z SSL i kto szczególnie powinien instalować taki certyfikat. 

Jakie są korzyści z certyfikatu SSL?

Certyfikat SSL to przede wszystkim zwiększenie ochrony danych, które zostawiają na serwerach witryny www jej użytkownicy (np. dane osobowe, dane na temat płatności itd.). Nie można zapominać, że przepisy RODO wymagają, aby administrator strony i podmiot przetwarzający szyfrował dane, a certyfikat SSL to właśnie łatwy sposób na ich szyfrowanie. Do tego strona internetowa z SSL nie zostanie oznaczona jako niezabezpieczona przez Chrome, czyli najpopularniejszą w Polsce przeglądarkę. Pokazuje się zatem użytkownikom witryny, że ich dane są bezpieczne i przy okazji podkreśla się, że właściciel strony www przywiązuje dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Certyfikat SSL chroni przed nadużyciami oszustów, poprawia wizerunek witryny, a do tego pomaga uzyskać przewagę nad konkurencją (Google promuje w wynikach wyszukiwania strony zabezpieczone SSL).

Kto powinien mieć certyfikat SSL?

Certyfikat SSL powinno się wdrażać wszędzie tam, gdzie są pobierane i przetwarzane dane osobowe, gdy dokonuje się sprzedaży online, przekazuje się poufne informacje online lub udostępnia się treści po zalogowaniu. Certyfikatu SSL nie może zabraknąć na stronach internetowych instytucji finansowych, w sklepach internetowych, serwisach przetwarzających dane na temat zdrowia pacjentów, serwisach korporacyjnych, serwerach poczty itp. Innymi słowy, certyfikat SSL jest potrzebny tam, gdzie trzeba udowodnić wiarygodność witryny i do tego zabezpieczyć dane wprowadzane przez użytkowników.

Dziś zakupienie certyfikatu SSL nie jest już problemem. Oferuje go większość znanych dostawców usług internetowych (np. wspomniana już firma Domeny.pl). Warto jednak taki certyfikat kupować w pakiecie z innymi usługami (np. z hostingiem i domeną), ograniczając w ten sposób koszty.