fbpx

35 Bieg Piastów w Jakuszycach

35 Bieg Piastów Jakuszyce 2011

W dniach 4-6 marca 2011 w Jakuszycach odbyła się największa w Polsce impreza narciarska 35 Bieg Piastów. W sobotę w biegu na 26 kilometrów startowali:  Arkadiusz Pohl i Marcin Pelcner (Rożnowo) - pracownicy Nadleśnictwa Oborniki, którzy sklasyfikowani byli również w VIII Mistrzostwach Polski Leśników. W biegu uczestniczył również Sławomir Paprzycki mieszkaniec Objezierza i Bartosz Paprzycki obecnie mieszkający w Obornikach Śląskich.

Cała czwórka ukończyła bieg  mieszcząc się w limicie czasowym. Oto uzyskane czasy: Arkadiusz Pohl -2:43 , Bartosz Paprzycki – 3:15 , Sławomir Paprzycki – 3:19 , Marcin Pelcner – 3:25. Z wyżej wymienionych osób tylko Sławomir Paprzycki startował po raz pierwszy, dla pozostałych był to już kolejny start. Do biegu na 26 kilometrów zgłosiło się 1640 zawodników, na mecie w określonym 4:30 limicie czasowym zameldowało się 1326 biegaczy. Część osób rezygnowała już w trakcie biegu, a część dobiegła do mety w czasie dłuższym. Wygrali Czesi, gdzie najszybszy osiągnął czas 1:18 godz., najszybszy Polak zajął 4 miejsce.

Trasa biegu na 26 kilometrów to w dużym skrócie  23 kilometry pod górę i 3 kilometry z góry, gdzie praktycznie każdy zjazd kończył się ostrym zakrętem. W wielu miejscach trzeba było wykazać się dużymi umiejętnościami  jazdy na nartach a czasami pomagało szczęście. Na trasie było bardzo dużo upadków i kolizji. Przed startem zawodnicy podzieleni byli na sektory po 200 osób. Start każdej grupy odbywał się co 1 minutę, począwszy od godziny 13. Jedna minuta to zbyt mało aby rozciągnąć w czasie cała grupę zawodników, oby za rok powrócono do co najmniej 2-minutowych odstępów. Sam udział w biegu, mimo wszystko, daje ogromną satysfakcję, a jest ona tym większa gdy pokonując samego siebie przebiegnie się cały dystans.

Bieg Piastów to największa Polska impreza masowa  w biegach narciarskich. Całość relacjonowane było przez stację TVP Polonie, Program 1 Polskiego Radia oraz Program 3. Narciarstwo biegowe dzięki Pani Justynie Kowalczyk staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Na popularność tego sportu ma również wpływ koszt jego uprawiania i obecna oraz zeszłoroczna zima, gdzie utrzymująca się długo pokrywa śniegu pozwala jeździć na nartach prawie w całym kraju. Za rok kolejna edycja, już warto trenować!

Marcin Pelcner