fbpx

Jak prawidłowo dobrać narty zjazdowe?

narty zjazdowe

Odpowiedni dobór sprzętu zjazdowego jest niezwykle ważny, gdyż właśnie od tego zależy komfort oraz bezpieczeństwo białego szaleństwa. Niestety początkujący narciarze zwykle popełniają przy pierwszym zakupie bardzo poważne błędy.

Jakie rodzaje nart wyróżniamy?

Narty zjazdowe dzielą się na klasyczne oraz carvingowe. Pierwszy z wymienionych rodzajów cechuje się tym, iż deski są równej szerokości na całej ich powierzchni. Na szczęście obecnie wyszły już one z produkcji, gdyż znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze modele carvingowe odesłały je na zawsze do lamusa.

Wspomniane carvingi znacząco ułatwiają jazdę, za sprawą odpowiedniego ich wyprofilowania. Chodzi o to, że posiadają one taliowany kształt, co odpowiada szerszym obszarom na zakończeniach desek, a węższym w części środkowej. Dzięki takiej ich budowie jeździmy na krawędziach, co jest niezwykle łatwe, ponieważ wycinanie łuków dokonuje się niemal automatycznie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Początkujący narciarze zwykle decydują się na zakup zbyt krótkich nart, spodziewając się tego, że będzie się na nich łatwiej skręcać. Poniekąd jest to prawdą, jednak jeżeli z tym przesadzimy, to nie tylko obniży się znacząco szybkość i komfort jazdy, lecz także będziemy narażeni na zwiększone ryzyko niebezpiecznych kontuzji. Najbardziej ucierpią wtedy niewątpliwie kolana. Poza tym tego typu błąd może spowodować efekt nieprzyjemnego drgania w trakcie szusowania.

Sprzęt zjazdowy powinien być dobierany zgodnie z naszym wzrostem, przy czym najkorzystniej, jeżeli zakończenia desek sięgają naszej brody przy pionowym ustawieniu. Pamiętać należy także o tym, że krótkie narty lepiej radzą sobie z zakrętami o małym promieniu, zaś dłuższe są przeznaczone do wykonywania szerokich łuków na stoku. Deski o większej długości wpływają także na zwiększenie szybkości jazdy.

Nie mniej istotna jest ponadto sztywność ogólna, sztywność poprzeczna, a także ciężar i twardość desek. Modele przeznaczone dla początkujących amatorów narciarstwa są najczęściej bardzo miękkie, co znacząco ułatwia samo skręcanie. Wyczynowi narciarze potrzebują zaś sprzętu o bardzo dużej twardości oraz sztywności (typ race), co pozwala na najszybszą i najbardziej dynamiczną jazdę. Sprawdza się on doskonale przy ekstremalnym szusowaniu na dobrze przygotowanych, zmrożonych trasach.

Sam poprawny zakup to za mało

Po dokonaniu zakupu dobrze jest odwiedzić również profesjonalny serwis narciarski, który zapewni nam odpowiednie przygotowanie sprzętu do jazdy, a także pomoże zainstalować wiązania. Prawidłowe wyregulowanie wiązań to niezwykle istotny element, gdyż właśnie od tego zależy, czy podczas upadku na stoku deski będą się na czas wypinać.

W serwisie narciarskim musimy również dokonać odpowiedniej konserwacji nowo zakupionego sprzętu. Przede wszystkim nie można zapominać o fachowym naostrzeniu krawędzi, woskowaniu oraz innych czynnościach pielęgnacyjnych. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie w bardzo dużym stopniu bezpieczeństwo jazdy oraz zwiększymy stopień odczuwanej w jej trakcie przyjemności.

Tego typu zabiegi trzeba będzie następnie wykonywać cyklicznie, aby deski służyły nam bez zarzutów przez jak najdłuższy czas. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszej jakości sprzęt, po pewnym czasie będzie musiał zostać wymieniony na nowy. Specjaliści podejmujący pracę w serwisach narciarskich przyjmują jednogłośnie, że wymiana powinna nastąpić tuż po zakończeniu około setnej jazdy.

W celu podsumowania przypomnijmy, że wybierając narty powinniśmy zwracać uwagę na takie parametry, jak ich odpowiedni kształt, długość, przeznaczenie, sztywność, ciężar oraz sztywność poprzeczna. Nie zapominajmy także o tym, aby brać pod uwagę poziom naszych umiejętności.

Źródło: centrum narciarskie Aga-Sport prowadzące sprzedaż i naprawę sprzetu narciarskiego oraz rowerowego.