Noc świętojańska w Rogoźnie (foto)

Noc świętojańska w Rogoźnie

21 czerwca na przystani Klubu Żeglarskiego "Kotwica" w Rogoźnie zorganizowano tradycyjne wianki. 

Przez długie godziny w całym regionie padało lub niebo było pokryte deszczowymi chmurami. Zaplanowane na 21:30 wianki stały pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście pogoda zlitowała się nad organizatorami i godzinę przed rozpoczęciem imprezy nad Jeziorem Rogozińskim pojawiło się słońce.

Sobotnią uroczystość rozpoczął dyrektor RCK Piotr Szturmiński. Wśród gości nie mogło zabraknąć m.in. burmistrza Bogusława Janusa, przewodniczącego RM Zdzisława Hinza oraz gospodarza obiektu komandora Leszka Kuźmy.

Uczestnicy rogozińskiej nocy świętojańskiej mogli poznać genezę tego święta. Różniła się ona od tej znanej nam wszystkim doskonale, czyli legendy o Sobótce. Zaprezentowała ją Grupa Teatralna "To My" działająca przy Rogozińskim Centrum Kultury. Zanim jednak wszyscy skupili się na przedstawieniu na przystań żeglarską dotarł sam Neptun.

Młoda dziewczyna zaprosiła do domu młodzieńca, którego przedstawiła rodzicom jako przyszłego męża. W nocy wybranek jej serca nie mógł spać. W końcu obudził ukochaną i wyznał jej, że musi udać się w daleką podróż po lekarstwo dla chorej matki. Rankiem dziewczyna opowiedziała wszystko siostrom i rodzicom. Rodzina zasmuciła się bardzo, albowiem na morzu panował sztorm i było bardzo niebezpiecznie. Dlatego też ostatecznie i ojciec wyruszył, aby pomóc przyszłemu zięciowi. 

Czas upływał, a żaden nie wracał. Wśród kobiet zapanował głęboki smutek. Postanowiły jednak pomóc mężczyznom powrócić do domu. Zrobiły wianki, które puściły w morze. Te miały skazać mężczyznom kierunek powrotu do nich. Jak to bywa w tego typu historiach mężczyźni cali i zdrowi powrócili do rodziny. Wszystko za sprawą wianków.

Oprócz Grupy Teatralnej "To My" Noc Kupały uświętnił występ Majtków Bosmana z Wałcza. Łatwo wpadające w ucho rytmy rozgrzewały publiczność, która pomimo nienajlepszej pogody, dość licznie stawiła się na przystani.

Młodzi rogozińscu artyści wespół z wałeckim zespołem muzcyznym stworzyli bardzo klimatyczną noc świętojańską, w obchodach których nie przeszkodziły nawet całodzienne opady deszczu. Więcej zdjęć z sobotniej imprezy znaleźć można w naszej galerii - kliknij.

A już w sobotę 28 czerwca odbędą się "cudaWianki" w Obornikach. Do zobaczenia nad Wartą! 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kultura

Dziś -Światełko do Nieba

20-01-2019 | Wyświetleń:349

W niedzielę 20 stycznia na głównym placach miast ponownie zapalone zostaną światełka do nieba. ...

Koncert Golców przełożony

17-01-2019 | Wyświetleń:313

Golec uOrkiestra wystąpi w Ryczywole 27 stycznia.

10 lat działalności Rogozińskiego Chóru Kamera…

09-01-2019 | Wyświetleń:204

Rogoziński Chór Kameralny przy Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół LO im. Przemysława ll ma ...

Koncert kolędowy z udziałem Chóru Pro Musica ju…

22-12-2018 | Wyświetleń:488

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej będzie miejscem koncertu kolędowego w wykonaniu Ch&oacu...

Oborniccy Fanatycy zapraszają do wspólnego uczcz…

18-12-2018 | Wyświetleń:728

Oborniccy Fanatycy zapraszają do wspólnego uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. ...

Koncert Wiedeński

17-12-2018 | Wyświetleń:409

Zapraszamy na Koncert Wiedeński, który odbędzie się 27.stycznia 2019 roku w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. ...