Skip to main content


Dożynki powinny być czasem radosnego świętowania i podsumowania całorocznej pracy rolników i ich rodzin

| Łukasz | Rolnictwo

Poseł na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska nie mogła być obecna na dożynkach w Garbatce. Przekazała jednak list, który odczytała Katarzyna Woźniak.

W okresie dożynkowym trudno być parlamentarzystom na wszystkich imprezach. Tak było chociażby z senatorem Janem Filipem Libickim, czy poseł Marią Małgorzatą Janyską, którzy byli nieobecnymi podczas gminnego święta plonów w Garbatce. Pani poseł przekazała jednak list, który odczytała radna Katarzyna Woźniak.

Panie Wójcie, Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo,
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na Dożynki Gminne, w których niestety nie mogę wziąć udziału. Tą drogą przesyłam więc życzenia i pozdrowienia.

Dożynki powinny być czasem radosnego świętowania i podsumowania całorocznej pracy rolników i ich rodzin. Niestety nie zawsze tak jest. Wpływają na to warunki atmosferyczne, a także polityka rządzących, która wpływa na konkurencyjność i opłacalność rolnictwa. Ten rok niestety jest rokiem zaniechań i braku ochrony rolników z powodu napływu zboża z Ukrainy, który miał być jedynie tranzytem, a także złego bilansu w imporcie innych

płodów rolnych  i owoców. To sytuacja, która wymaga natychmiastowych działań, które jako opozycja podejmujemy i proponujemy w Sejmie. Niestety rządzący zachowują się jak by nie dostrzegali zagrożenia. Mimo to nie zaprzestaniemy presji.

W dniu dzisiejszego Święta Plonów życzę Państwu dalszej energii do działań, mimo wszelkich trudności, poszanowania Waszej pracy, a przede wszystkim decyzji rządu zabezpieczających niezakłóconą pracę oraz opłacalność produkcji żywności.

Nade wszystko życzę zdrowia i wszelkiej codziennej pomyślności.

 

Rolnicy obawiają się, że unijne regulacje, mające w założeniu chronić klimat, uderzą nie tylko w ich biznes, ale z czasem także w inne grupy społeczne, a entuzjazm związany z ekologicznym podejściem do produkcji rolnej zostanie przygaszony. – Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea – uważa Wit...
Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.
Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.
Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...
Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...
Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.
Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...