Przejdź do głównej treści

Ma być więcej miejsc w przedszkolach

| eoborniki.pl, um oborniki | Lokalne

ma byc wiecej miejsc w przedszkolach sesja rady miejskiej w obornikachGmina Oborniki walczy o zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach.

Problem miejsc w przedszkolach spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi trzylatka. Gmina Oborniki szuka rozwiązania problemu, to analizy przeprowadzone przez Centrum Usług Wspólnych mówią jednoznacznie, że w latach 2020- 2025 nastąpi wzrost zapotrzebowania na usługi przedszkolne w granicach dodatkowych 240-260 miejsc.
Jeszcze w tym roku obornicki samorząd za ponad 2 mln zł rozbuduje i wyposaży Przedszkole Nr 1 „Bajeczka”, tak aby utworzyć dodatkowo 100 miejsc dla maluchów.
Co z pozostałymi zastanawiali się radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w środę, 28 lutego. Ostatecznie Rada jednogłośnie poparła pomysł dotyczący podwyższonego dotowania przedszkoli prywatnych o statusie publicznym.
Oznacza to tyle, że osoba, która zdecyduje się na otwarcie placówki o charakterze publicznym, lub zwiększy ilość miejsc (w stosunku do roku poprzedniego) otrzyma 130%  gminnej dotacji przez okres od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2028 roku.
 
Publiczne przedszkole prywatne to takie, które realizuje programy wychowania uwzględniając podstawę programową, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący (czyli w naszym przypadku gminę) nie krótszym niż 5 godzin dziennie, przeprowadza rekrutacje dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności i zatrudnia nauczycieli posiadających przepisowe kwalifikacje. Dla rodziców oznacza to tyle, że przedszkole takie musi w zakresie podstawowym oferować to samo, co przedszkole publiczne.

Gmina Oborniki pozyskała 177.000 zł dofinansowania na poprawę jakości wody w zbiorniku Żwirki.
W gminie Oborniki spada suma odbieranych tworzyw sztucznych. Wyraźny spadek odnotowano w miesiącu lipcu.
W gminie Rogoźno trwa cykl zebrań sołeckich. Spotkania zaplanowano w 20 sołectwach, a ostatnie odbędzie się 29.09.2026 r. w Parkowie.
UWAGA! To ważna wiadomość dla wszystkich właścicieli nieruchomości. W Rogoźnie i Ryczywole trwają konsultacje Planów Ogólnych. Gminy wyznaczyły je w okresie wakacyjnym, kiedy wiele osób jest na urlopach i rzadziej śledzi urzędowe ogłoszenia. Mimo to warto szybko sprawdzić, co projekt Planu Ogólnego…
PPHU ABC Ogrody wykona nowe boisko w Jaraczu.
Powiedziałem pani Staroście, że nikt nie będzie decydował o tym, kogo zapraszam do Urzędu Miejskiego i z kim prowadzę rozmowy dotyczące spraw ważnych dla mieszkańców - to komentarz Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka do ustaleń naszej Redakcji.
Błażej Pacholski otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Ocieszyna".