Przejdź do głównej treści

Poseł Porzucek: S11 wymaga sumiennej pracy a nie obietnic ...

| eoborniki.pl/ M.Porzucek/ M.Zielinski | Lokalne

Posel Marcin Porzucek i Andrzej Okpisz

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi działania na rzecz budowy S11.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości informowali wcześniej o zabezpieczeniu środków przez Ministerstwo Infrastruktury na STEŚ. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj i tutaj. Dziś wiadomo, że GDDKiA faktycznie zaczyna działać, ale to jednak i tak daleka droga do budowy obwodnicy.

Poseł Marcin Porzucek tak komentuje obecną sytuację:

"Zamówienie publiczne GDDKiA to potwierdzenie naszych zapowiedzi z przed kilku tygodni. Oczekiwana od lat budowa S11 wymaga sumiennej pracy krok po kroku a nie fajerwerków i obietnic bez pokrycia dokumentacyjnego i finansowego w kampanii wyborczej."

Wiceprezes Okręgowego Związku PiS Michał Zieliński także odniósł się do informacji o działaniach GDDKiA:

To bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie wcześniejszych deklaracji i działań ministerstwa oraz GDDKiA. Sądzę,że po niedawnym oddaniu do użytkowania obwodnic Ostrowa Wlkp. i Jarocina teraz to budowa odcinka drogi ekspresowej S11 Poznań - Oborniki z obwodnicą Obornik będzie priorytetem wśród zadań podejmowanych przez poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Będziemy z zainteresowaniem przyglądać się postępowi tych prac. Jedno jest pewne, dla powstania obwodnicy Obornik w ciągu ostatniego roku zrobiono już o wiele więcej niż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. 

Budowa S11 to inwestycja, która obiecywana jest oborniczanom od kilkudziesięciu lat. Obecne działania pozwolą na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Do budowy samej obwodnicy jest więc jeszcze daleko.

 

Budowa obwodnicy Rogoźna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241 osiągnęła poziom 76 proc. zaawansowania. Wykonawca zakończył już kluczowe prace związane z infrastrukturą podziemną i aktualnie koncentruje siły na obiektach inżynieryjnych oraz nowym układzie drogowym.
Mieszkańcy Osiedla Muzyków w Rożnowie ponownie chcą zorganizować wiosenne sprzątanie pobliskiego lasu. Akcja ma charakter społeczny. Największym problemem są głównie butelki po alkoholu – powtarza się to każdego roku.
Prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża w Obornikach została wybrana Alicja Rezlewicz-Frąckowiak. 
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podpisała umowy na dofinansowanie kluczowych inwestycji drogowych w naszym regionie. Do powiatu obornickiego oraz gmin Oborniki i Rogoźno trafią miliony złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Od 10 marca pasażerowie podróżujący pociągami na trasie między Obornikami a Rogoźnem muszą przygotować się na istotną zmianę w organizacji ruchu. Koleje Wielkopolskie, reagując na liczne prośby mieszkańców sołectwa Parkowo, zdecydowały o przeniesieniu przystanku Zastępczej Komunikacji Autobusowej.
Od 08.03.2026 r. na odcinku kolejowym Oborniki – Rogoźno wprowadzone zostaną czasowe zmiany w ruchu pociągów. Za połączenia regionalne pojadą autobusy zastępcze, a część składów dalekobieżnych zostanie skierowana objazdami. Utrudnienia potrwają do 26.03.2026 r.
Gmina Rogoźno pozyskała łącznie 251 660 zł z funduszy Województwa Wielkopolskiego na kluczowe działania prośrodowiskowe. Środki te zostaną podzielone na poprawę jakości wód w jeziorach oraz stworzenie strategii klimatycznych.