Drogi powiatowe. Droga Kowalewko - Wargowo

Drogi powiatowe. Droga Kowalewko - Wargowo

W ramach przybliżania tematu dróg dziś spróbujemy przybliżyć sprawę drogi powiatowej między Kowalewkiem i Wargowem.

 

Jedną z najbardziej uczęszczanych dróg powiatowych jest ta o numerze P 2055. Biegnie ona z Obornik prze Gołaszyn, Maniewo i dalej przez Wargowo do Kowalewka. W kategorii dróg obornickich należy do tzw. dróg zbiorczych. Jej ostatni fragment znajduje się w katastrofalnym stanie.

Przez Kowalewko i Wargowo jeździ bardzo wiele osób. Oprócz mieszkańców tych wsi do użytkowników tejże drogi należą mieszkańcy Objezierze, Nieczajny czy Lulina. Do tego należy doliczyć inne sąsiednie wioski oraz przejezdnych. Ruch na drodze panuje spory. Stan drogi to tylko potwierdza.

Poprosiliśmy o komentarz do sprawy wicestarostę Andrzeja Okpisza: Na tę chwilę Powiat nie posiada stosownych środków. Możemy prowadzić tutaj tylko prace interwencyjne. Na koniec dodał: Tak naprawdę stan tej drogi nadaje się do całkowitej przebudowy. Nie wystarczy położenie nowego dywanika. Tu potrzebne jest take wycięcie drzew, których korzenie czynią spore szkody.

Idąc tym tropem dotarliśmy do dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Bogdan Jeran wypowiedział się o szansach na inwestycję na tym odcinku. Pan dyrektor przedstawił sprawę bardzo merytorycznie. Pomimo, że droga jest uczęszczana przez wielu użytkowników to ciężko jest pozyskać dofinansowanie. Przy P 2055 nie ma szpitala, ani szkoły. Trudno zyskać więc punkty w rankingach. ZDP stara się wybierać takie drogi, które mają szanse zdobywać jak największą ilość punktów. Ta droga nie daje dużych szans na to. Jeśli jednak dodamy fakt, że Starostwo cierpi na ograniczone fundusze to sytuacja przedstawia się tragicznie. Cień szansy dyrektor Jeran upatruje jedynie w małym rondzie, które znajduje się w Wargowie. Tu można byłoby zyskać.

Reasumując użytkownicy drogi Kowalewko-Wargowo nie powinni oczekiwać szybkiej zmiany. Na chwilę obecną nadziei należy poszukiwać w fakcie, że za 2-3 lata Gmina Oborniki zrealizuje większość dużych inwestycji. Może wówczas uda się wygospodarować środki, którymi można byłoby wesprzeć Powiat. To jednak wydaje się realne dopiero za kilka lat.

 

Komentarze   

+2 #1 Szarik 2017-03-31 20:16
" Na tę chwilę..." Panie wicestarosto i p. dyrektorze, a ile to chwil , używając Państwa terminologii, są Państwo odpowiedzialni za tę drogę? Czy nie było warto o tę drogę zabiegać przy okazji modernizacji drogi z Gołaszyna do Świerkówek? Oczywiście , przy wspomnianej trasie Gołaszyn - Świerkówki są szpitale, szkoły i inne ważne obiekty użyteczności społecznej...a przez Kowalewko do Wargowa jeżdżą tylko ludzie, a nie firma Dolata. Prawda?
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież