Przejdź do głównej treści

Węzeł przesiadkowy w Obornikach coraz bliżej!

| Aglomeracja Poznan | Lokalne
Wezel przesiadkowy w Obornikach coraz blizej!
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano umowy z pięcioma jednostkami samorządu terytorialnego, gminami: Kostrzyn, Środa Wielkopolska, Oborniki, Czempiń i Miasto Puszczykowo na dofinansowanie budowy pięciu węzłów przesiadkowych.

W najbliższym czasie podpisane zostaną kolejne umowy na dofinansowanie budowy węzłów przesiadkowych w Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Skokach, Suchym Lesie, Szamotułach i Poznaniu.Kwota dofinansowania dla tych projektów wynosi blisko 27 mln zł. Inwestycje realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Uroczystość podpisania umów odbyła się 16 grudnia 2016 roku. Dokument podpisali: Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Burmistrzowie wymienionych gmin.

W sumie wymienione umowy dotyczą realizacji inwestycji o wartości ok. 93 milionów zł. W wyniku ich realizacji do końca marca 2018 roku na terenie objętym działalnością Metropolii Poznań powstanie 15 węzłów przesiadkowych. Inwestycje te otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 76,5 mln. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Obecnie trwa drugi konkurs na dofinansowanie budowy węzłów przesiadkowych, na który złożono 13 wniosków na łączne dofinansowanie wynoszące ponad 175 mln zł. W 2017 roku Stowarzyszenie Metropolia Poznań ogłosi jeszcze co najmniej dwa konkursy w tym zakresie.

Do 2022 roku planuje się budowę co najmniej 40 węzłów przesiadkowych na terenie Metropolii Poznań z dofinansowaniem ze środków ZIT.

Węzły przesiadkowe są elementem tworzonej Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Będą to obiekty umożliwiające dogodną zmianę środka transportu, wyposażone w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę. Przedsięwzięcia zakładają budowę zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach i przystankach kolejowych. Na terenie Poznania zintegrowane węzły przesiadkowe powstaną głównie w okolicach pętli tramwajowych, m.in. przy pętli PST. Dzięki budowie węzłów przesiadkowych na terenie metropolii przybędzie prawie 1300 miejsc parkingowych.

Od 2015 roku Stowarzyszenie Metropolia Poznań jako Związek ZIT pełni rolę Instytucji Pośredniczącej na mocy Porozumienia w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania w ramach WRPO 2014-2020.

W sobotę, 27.06.2026 r., Dni Obornik potrwają od rana do późnej nocy. W programie są spacer nordic walking, konferencja, orkiestra, Gala mikroFONII, lokalne zespoły, Opał, Kubańczyk i klubowy chillout.
W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.