Brak większych zniszczeń w obornickich lasach (aktualizacja)

Brak większych zniszczeń w obornickich lasach

Według wstępnych informacji w lasach znajdujących się w zasięgu Powiatu Obornickiego nie doszło do większych strat po nawałnicy 11 sierpnia 2017(foto.Nadleśnictwo Żołędowo).

Tym razem nawałnica ominęła obornickie lasy. Leśnicy aktualnie lustrują teren szacując straty. Pomimo tego, że  nie ma widocznych uszkodzeń na naszym terenie, zaleca się unikanie spacerów po terenach leśnych w okresie tak niestabilnej pogody. Część drzew może posiadać naderwane korzenie lub podłamane konary, które przy znacznie mniejszym wietrze mogą spaść na ziemię.

W całej Polsce, jak szacuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zniszczeniu uległo co najmniej 40 tysięcy hektarów lasów gdzie zniszczonych mogło zostać nawet ponad 2 200 000 m3 drewna (to więcej niż roczne pozyskanie drewna w całej RDLP w Poznaniu). Według obecnych meldunków największe straty odnotowano w rejonach Chojnic, Czerska, Runowa, Bydgoszczy, Szubina, Gniezna.

Przed polskimi leśnikami ogromne zadanie uprzątnięcia szkód. Wysoka wilgotność i temperatura sprzyja rozwojowi grzybów, które dyskwalifikują po za uszkodzeniami mechanicznymi drewno do sprzedaży na cele konstrukcyjne czy ogrodowe. Dodatkowo takie powierzchnie przy tak gwałtownych zmianach pogody mogą być zagrożone pożarami. Prace wykonywane w tak zniszczonych lasach są bardzo niebezpieczne, najlepiej sprawdzają się w takich sytuacjach maszyny zwane harwesterami, zapewniają one bezpieczeństwo, ergonomię pracy oraz odpowiednią szybkość uprzątania zniszczonych lasów.

Aktulizacja 13.08.2017, godz. 23:00

Wedug kolejnych doniesień rozmiar szkód jest znacznie większy. Huragan przeszedł przez głównie przez teren trzech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Poznań, Toruń, Gdańsk, Szczecinek), według jeszcze nie potwierdzonych informacji rozmiar szkód może sięgną ponad 4 500 000 m3 drewna. Rocznei Lasy Państwowe pozyskują około 40 000 000 m3 drewna.

Zniszczone całe połacie lasu niedaleko Chojnic – Bory Tucholskie w wyniku nawałnicy w dniu 11.08.2017:

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież