Skip to main content


Sadzenie lasu – zielonym do góry!

| Marcin | e Leśnik
foto: www.nw-wloczykije.pl
foto: www.nw-wloczykije.pl

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Sadzenie lasu odbędzie się 13.04.2024 w godzinach 9:00 do 13:00. Miejsce sadzenia znajduje się opodal drogi 178 z Obornik do Czarnkowa. Samochody można pozostawić na parkingu wzdłuż drogi nr 178. Powierzchnia przeznaczona do sadzenia znajduje się po prawej stronie drogi 178 (jadąc w kierunku na Czarnków). Szczegóły miejsca postoju na zamieszczonej mapce.

Nadleśnictwo Oborniki zapewnia sprzęt do sadzenia oraz, oczywiście sadzonki. Na miejscu będzie ognisko, warto więc zabrać ze sobą kiełbaski. 

Dla wielu dorosłych osób, sadzenie lasu było kiedyś czymś normalnym, uczestniczyli oni co rok w akcjach sadzenia lasu jako uczniowie. Często wspomina się te chwile po wielu latach. Była to niezapomniana legacja nauki o lesie, przyrodzie, przemijaniu i gospodarce leśnej. Obecnie akcje sadzenia lasu inicjowane są przez różne firmy, organizacje.

Sadzenie będzie również doskonałą okazją do porozmawiania z leśnikami o gospodarce leśnej i być może tak jak to bywało lata temu, będzie to jedna z ważniejszych lekcji przyrody dla uczestników. 

UWAGA – sadzimy zielonym do góry 😊

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...
W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.
Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...
W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...
Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.
Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!
W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.