fbpx

Kangur w Puszczy Zielonce

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.

Pracownicy Leśnego Zakładu Doświadczalnego, który zarządza częścią Puszczy Zielonki spotkali na swoim terenie kangura! Widok zaskakujący i wprawiający w zdumienie – skąd w środku lasu, w Polsce kangur!!?? Leśnicy podjęli działania mające na celu odwołanie zwierzęcia i przewiezienie kangura do odpowiedniego miejsca, gdzie zostanie otoczony troskliwą opieką. Udało się odszukać właściciela kangura i teraz już tylko trzeba go skutecznie odwołać.

Ta zaskakująca sytuacja stała się pretekstem do dyskusji na temat zachowania się w lesie przez ludzi i ich pupili, a kolejnym wątkiem stała się dyskusja na temat posiadania w domach egzotycznych zwierząt.

Spotkanie w lesie jakiegokolwiek zwierzęcia wymaga od człowieka odpowiedniego zachowania. Bardzo ważne jest, aby maksymalnie unikać puszczania luzem psa, zwłaszcza gdy nie potrafimy go skutecznie odwołać. Z tym ma problem ponad 90% właścicieli, a im mniejszy pies tym właściciele w większym stopniu bagatelizują sprawę. Często do momentu, gdy ich ukochany piesek spotka się z „szablami” dzika i albo zginie, albo musi przejść poważne operacje.

W wypadku napotkania takiego zwierzęcia jak kangur tym bardziej trzeba być uważnym. Zwierzę znajduje się w obcym środowisku, jest zestresowane i przez to tym bardziej niebezpieczne - uderzenie kangura może powalić dorosłą osobę. Spotkanie biegającego luzem psa z kangurem może się skończyć dla psa bardzo źle. Leśnicy z LZD w Murowanej Gośliny apelują o zachowanie ostrożności:

  1. Nie podchodźcie i nie próbujcie dotykać kangura.
  2. Zachowujcie spokojny dystans oraz unikajcie gwałtownych ruchów.
  3. Nie próbujcie go karmić.
  4. Unikajcie kontaktu wzrokowego z kangurem, który może interpretować to jako zagrożenie.