fbpx

Z lasu wzięte… rowerem po lesie

foto:Nadleśnictwo Oborniki

Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy w całej Polsce wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu i zachęcają do skorzystania z bogatej oferty turystycznej. Zachęcamy i my!

Szereg atrakcji dostępnych jest na wyciągnięcie ręki. Leśny piknik? Nic prostszego. W wielu miejscach w kraju czekają na Was wiaty turystyczne, stoły i ławki. Wyznaczane są specjalne miejsca, w których  można rozpalić ognisko. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru.

Na potrzeby turystów Lasy Państwowe udostępniają także swoją bazę noclegową. 4,5 tys. miejsc czeka w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych i kwaterach myśliwskich. A do tego całe mnóstwo cudownych lokalizacji „pod gołym niebem”, wyznaczonych w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe znajdziecie na portalu Czaswlas.pl. Zbliżające się wielkimi krokami wakacje mogą być świetną okazją do odwiedzenia nowych miejsc.

20230427 105820 002

Wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu, zanieczyszczenia powietrza i miejskiego zgiełku. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych drogach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na wszystkich zmotoryzowanych czekają parkingi leśne oraz miejsca postoju pojazdów, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

W tym miejscu pragniemy zachęcić Was do skorzystania z tego ostatniego środka transportu, ponieważ mamy dla Was nową trasę rowerową, biegnącą urokliwą Puszczą Notecką! Łatwa do pokonania, przyjemna dla oka i co najważniejsze – znajdziecie na niej miejsca do odpoczynku. Jeśli więc nabierzecie ochoty na wspomniany wcześniej piknik – pakujcie plecak z prowiantem. Na trasie spotkacie ławki, na których możecie nie tylko przysiąść i odpocząć. Jest to też świetna okazja, by dowiedzieć się co nieco o zrównoważonym rozwoju, dzięki tablicom zlokalizowanym w 10 punktach na trasie i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Odwiedzając jednak wszystkie urokliwe, leśne zakamarki pamiętajmy, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Zostawmy go w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać, gdy wrócimy ponownie.

Szlak rowerowy po Puszczy Noteckiej 002