fbpx

Ranniki przekwitają a śnieżyce dopiero powoli się pojawiają.

Od wielu lat dla mieszkańców naszego regionu wiosenną atrakcją jest rezerwat Śnieżycowy Jar ze śnieżycą, a od niedawna do tej atrakcji dołączył kolejny obszar porośnięty innymi ślicznymi kwiatkami, rannikami, w oklicy Radojewa.

W obecnej chwili ranniki zaczynają już przekwitać, kulminacja kwitnienia wystąpiła na przełomie minionego tygodnia. Wówczas odwiedziny tego pięknego miejsca były niebezpieczne z uwagi na szalejące wichury. Rannik to bardzo ciekawa roślina. Gdy temperatura przekroczy 10 stopni ranniki zaczynają przekwitać. Odzwierciedla to łacińska nazwa rannika Eranthis hyemalis, pochodząca od greckich słów: er – wiosna, anthos – kwiat i hyems – zima. Cała roślina jest lekko trująca, ale w cebulkach znajduje się związek leczniczy, który wykorzystuje się przy leczeniu np. Alzheimera.

Zazwyczaj ranniki kwitną w podobnym czasie co śnieżyce. W tym roku wyprzedziły one dość znacznie śnieżyce, które obecnie dopiero zaczynają się rozwijać. Aktualnie odwiedzenie Śnieżycowego Jaru jest niemożliwe, ponieważ trwają tam prace leśne związane z usuwaniem skutków ostatnich wichur.

Od 1 marca 2022 wprowadzono zakaz wstępu na teren poligonu Biedrusko. Jak podaje dowództwo poligonu zakaz wstępu obejmuje cały poligon do 31 marca 2022. Udostępnienie terenu rezerwatu „Śnieżycowy Jar” planowane jest w weekendy, jednak wcześniej będzie to uzgodnione z Nadleśnictwem Łopuchówko. Teren rezerwatu znajduje się w rejonie upadku pocisków, co wpływa szczególnie na niebezpieczeństwo!