Las za nami nie tęskni

Wielka radość, że będzie można uprawiać aktywność fizyczną w lesie! Że w ogóle będzie można ponownie iść na spacer. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasze życie to nie tylko COVID-19. Jest jeszcze niestety susza, ASF. A las wcale za NAMI nie tęskni.

Cieszymy się, że zniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów, parków i na plaże. Będzie można biegać, chodzić z kijami, spacerować, nabierać tężyzny fizycznej. Na pewno ta decyzja nie spowoduje zwiększenia zagrożenia COVID-19. Większym zagrożeniem było to, że w Święta Wielkanocne wielu z nas, egoistycznie nie pozostało w domach i odwiedzało się nawzajem, co właśnie teraz skutkuje rekordowym wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem.

Wracając do tematu lasów. Pandemia nie zatrzymała dwóch ogromnych wyzwań z jakimi borykają się lasy praktycznie w całej Europie.

  1. Jest susza i może okazać się że wprowadzone będą ponowne zakazy, tym razem z uwagi na katastrofalne zagrożenie pożarowe. Susza będzie dla nas prawdopodobnie równie poważnym problem jak COVID 19, nie tylko dla lasów ale i przede wszystkim dla rolnictwa! Nadleśnictwa z reguły są dalekie od wprowadzania zakazów, lepiej edukować niż zakazywać. Jednak może przyjść taka chwila, że taki zakaz będzie (módlmy się o deszcze). Generalnie 100% pożarów lasów to wina człowieka! W Lasach Państwowych dwa razy dziennie prowadzi się pomiar wilgotności ściółki: 9:00 i 13:00. Na tej podstawie określa się stopień zagrożenia pożarowego. Najgorszy to III stopień zagrożenia pożarowego. Co robić – po prostu być ostrożnym, nie wchodzić do lasu z otwartym ogniem i papierosami! Jeżeli zobaczycie w lesie dym szybko dzwońcie na 112 i gońcie idiotów, którzy będą palili ogniska. Przydatny link http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
  2. Drugie zagrożenia to ASF, nadal utrzymane są strefy z zakazem wstępu, zaraza cały czas się powiększa, z Lubuskiego przechodzi na Wielkopolskę i okolice Poznania. Leśnicy zobowiązani zostali do budowy ogrodzeń, można je spotkać w woj. Lubuskim ale i już w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Zakaz wstępu do lasu ustanawia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii i tutaj nie ma najmniejszej możliwości wstępu do lasu. Trzeba mieć świadomość, że ASF jest już niedaleko naszego Powiatu! Przydatny link to: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Jedno jest pewne, w czasie zakazu LAS odpoczywał od ludzi. Zwierzęta, przyroda wcale nie tęsknią za nami. Ponownie wrócą problemy z pożarami, wjazdami do lasu samochodami, motorami, quadami, wszechobecnymi śmieciami (LUDZIE DLACZEGO TYLE ŚMIECICIE!!??). Może to, że zdjęto zakaz wstępu do lasu stanie się powodem do refleksji?

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież