Leśnicy apelują o ostrożność!

W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia. Leśnicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

Piękna wiosenna aura i wolny czas skłania do wycieczek i spacerów do lasu. W lasach całego kraju występuje 3- najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W wielu miejscach ściółka leśna ma poniżej 10 % wilgotności. Wilgotność na poziomie 8% to wilgotność gazety!

W ostatnich dniach codziennie słyszymy o kolejnych pożarach lasu. 17 kwietnia spłonęło kilka hektarów lasów wokół Bydgoszczy, dwa dni później spłonęło dalszych 5 hektarów w Puszczy Kozienickiej. W naszym Powiecie w tym rok również doszło do kilku pożarów, ostatni na bagnach Chlebowskich. Te wszystkie pożary powstały albo poprzez podpalenie albo ludzką głupotę. Łącznie w całej Polsce od początki roku doszło już do niespełna 2 tysięcy pożarów lasów!!

Bezwzględnie nie wolno rozpalać żadnych ognisk, grilli w bezpośredniej bliskości lasu. Należy maksymalnie ograniczyć poruszanie się po lasach pojazdami silnikowymi. Każdą niebezpieczną sytuację należy jak najszybciej zgłaszać Straży Pożarnej.

System prognozowania zagrożenia w Lasach Państwowych oparty jest o kilkadziesiąt punktów pomiarowych w całej Polsce. Pomiary wilgotności ściółki leśnej wykonywane są o 9:00 i 13:00. Na tej podstawie określa się zagrożenie w trzystopniowej skali. Obecnie mamy 3 stopień, największe zagrożenie! Wyniki badań publikowane są pod adresem: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

zagrozenie pożarowe

Wspierajmy leśników w walce o lasy, reagujmy jeżeli widzimy niebezpieczne zachowanie w lesie i w jego bezpośrednim otoczenie.

zdjęcie nagłówkowe: Nadleśnictwo Oborniki

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież