Skip to main content

Oddaj krew w Obornikach

Z okazji 11. edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski” dnia 12 lipca br. mieszkańcy Obornik będą mogli zostać dawcami krwi dla pacjentów okręgowych szpitali. Zbiórki krwi są realizowane dzięki współpracy Grupy Muszkieterów, zrzeszającej sieci Intermarché i Bricomarché, oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi – to lek nie do zastąpienia. Z tego względu Grupa Muszkieterów, zrzeszająca sieci Intermarché i Bricomarché, wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem już po raz 11. organizują kampanię „Zbieramy krew dla Polski”. Kolejna odsłona największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa obejmie ponad 100 polskich miast. Zbiórkom krwi towarzyszyć będzie wiele atrakcji m.in. pokazy pierwszej pomocy, inscenizacje strażackie, a także konkursy rysunkowe dla dzieci.

Krew w Obornikach będzie można oddać w specjalnym mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawierającym specjalistyczny sprzęt, który spełnia takie same standardy jak w szpitalach czy przychodniach. O krwiodawców zadba doświadczony personel medyczny.

Data – 12 lipca 2018 r. (czwartek), godz. 10:00-15:00

Miejsce – Intermarché przy ul. 11 Listopada 2 (parking przed supermarketem)

Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny nikt nie wynalazł syntetycznego odpowiednika krwi. Bez niej przeprowadzenie wielu operacji i zabiegów nie byłoby możliwe. Warto zatem oddawać krew, ponieważ jej jedna jednostka może uratować życie aż trzech osóbwyjaśnia Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg      i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed – powstrzymać się również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca będzie mógł uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.

Już po raz 11. mamy przyjemność realizować kampanię „Zbieramy krew dla Polski”. Zbiórki mają na celu nie tylko pozyskanie jak najwięcej tego bezcennego daru życia, ale również promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, przez co dają przykład prawdziwie szlachetnej postawy – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor ds. Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów, i dodaje – Liczymy, że tegoroczna edycja odniesie taki sam sukcesem jak poprzednie. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy!

W ramach współpracy Grupy Muszkieterów i PCK w 2018 roku, na parkingach marketów Intermarché i Bricomarché, przeprowadzonych zostanie 119 zbiórek krwi w ponad 100 miastach w 15 polskich województwach. Krwiobusy będą odwiedzać polskie miasta od początku maja do końca września br.

Od 2008 r. Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż w ramach kampanii zebrali łącznie blisko 15 000 litrów krwi od niemal 33 000 dawców.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl

Zbieramy krew dla Polski 2018

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...