Skip to main content

Czy każdy sportowiec powinien suplementować kreatynę?

| Artykuł sponsorowany (T) | Zdrowie

Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejszy suplement diety dla sportowców, prawdopodobnie zdecydowana większość z nas wskazałaby na kreatynę. I nie ma w tym nic dziwnego – jest to jeden z najlepiej przebadanych produktów, stosowany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, którzy tylko okazjonalnie chodzą na siłownię i pracują nad sylwetką. Czy w takim razie kreatyna jest dla każdego? A może są osoby, które powinny zrezygnować z jej suplementowania? Właśnie o tym mówimy w poniższym artykule.

Kreatyna – co to jest?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co to jest kreatyna. Najprościej mówiąc, jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego — kwas betametyloguanidynooctowy – który występuje w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców – głównie w mięśniach i ścięgnach.

Znajdująca się w mięśniach i ścięgnach kreatyna podlega przemianie chemicznej, czyli fosforylacji i jest przekształcana w fosfokreatynę, co umożliwia magazynowanie energii oraz uwalnianie jej. Energia ta jest wykorzystywana między innymi do syntezy białek mięśniowych.

Chociaż kreatyna naturalnie znajduje się w organizmie ludzkim, jej ilości są zbyt małe, by mogły znacząco zwiększyć możliwości sportowe. To właśnie dlatego amatorscy i profesjonalni sportowcy sięgają po suplementy kreatyny.

Kreatyna – na co pomaga?

Po kreatynę sięgają przede wszystkim osoby, które pracują nad swoją sylwetką – chcą przybrać na wadze i zwiększyć beztłuszczową masę ciała oraz wyrzeźbić mięśnie. I faktycznie, wspomaganie syntezy białek mięśniowych sprawia, że suplementując kreatynę łatwiej i szybciej można zbudować masę mięśniową.

Ale to nie wszystko! Kreatynę, jaką można kupić na przykład na stronie https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyny/, mogą brać także inni sportowcy, którzy poddają się treningowi. Kreatyna pozytywnie wpływa na zdolność regeneracji włókien mięśniowych i gojenie się ran po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyspiesza zatem regenerację i rekonwalescencję po treningach i urazach, jednocześnie sprawiając, że łatwiej jest robić postępy treningowe i zwiększać obciążenia.

Kreatyna jest polecana także osobom, które stosują trening odchudzający – chroni wówczas osobę przed utratą mięśni. Więcej na temat tego, jakie preparaty należy stosować przy odchudzaniu się, możesz przeczytać w artykule „Kreatyna na redukcji – jaka kreatyna sprawdzi się najlepiej”.

Czy kreatyna jest dla każdego?

Czysto teoretycznie, suplementy kreatyny mogą być korzystnym wyborem dla każdego. Warto jednak pamiętać o tym, że z jej suplementacją powinny uważać osoby trenujące wytrzymałościowo. Podczas uprawiania dyscyplin o niskiej intensywności, ale długim czasie trwania, energia pobierana jest w inny sposób, co sprawia, że zwiększanie poziomu kreatyny mija się z celem – tym bardziej że przez wiązanie wody przez kreatynę sportowiec staje się cięższy. 

Trzeba też uważać z kreatyną, gdy zaczyna się przygodę z siłownią. Łatwo „pójść na skróty” i w perspektywie szybkiego zbudowania masy mięśniowej sięgnąć po kreatynę od razu. Lepiej jednak wstrzymać się z jej braniem do momentu, gdy samoistne efekty rozpoczęcia treningu będą nieco słabsze i będzie niezbędny dodatkowy stymulant do zwiększenia obciążeń.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...