fbpx

6 objawów, które mogą świadczyć o chorobach serca

 

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Sprzyja temu niewłaściwa dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, siedzący tryb życia, przewlekły stres, a nawet zanieczyszczenie powietrza.

Znaczącym czynnikiem ryzyka są także powszechnie stosowane używki, takie jak alkohol czy papierosy. W dzisiejszym świecie wyeliminowanie wszystkich czynników szkodliwych jest czasem niemożliwe, dlatego, kiedy tylko pojawią się niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Na jakie dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Ból w klatce piersiowej

W przypadku pojawienia się bólu w okolicach serca należy skontaktować się z lekarzem. Często chorobom serca towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicach klatki piersiowej, promieniujące do ramienia lub żuchwy, rzadziej do brzucha lub pleców. Co ważne, ból wcale nie musi być silny, również uczucie gniecenia, pieczenia czy dyskomfortu może być sygnałem, świadczącym o ostrym stanie chorobowym.

 

Duszności

Duszności oraz trudności w złapaniu tchu to objawy, których nie można lekceważyć. Jeśli zauważymy, większe niż zwykle zmęczenie w trakcie wysiłku fizycznego, lub – co gorsza – zadyszka pojawi się w trakcie spoczynku, to znak, że należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy.

 

Bezdech senny

Bezdech senny znacząco wpływa na obniżenie jakości snu. Towarzyszy mu nieregularne, wyraźnie słyszalne chrapanie, które przerywane jest momentami bezdechu. Mogą zdarzać się niespodziewane przebudzenia spowodowane uczuciem duszności, niepokoju oraz przyspieszonym tętnem. Wszystkie te dolegliwości mogą być objawem chorób serca, więc nie wolno ich lekceważyć.

 

Zawroty głowy

Zawroty głowy zwykle nie są kojarzone przez pacjentów z objawami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Często jednak mogą być ich skutkiem. Serce, które nie jest w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji, nie dostarcza wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu. Efektem tego są właśnie zawroty głowy. Niezależnie jednak od ich przyczyny, takie objawy wymagają diagnostyki.

 

Kołatanie serca

Kołatanie serca, czyli jego przyspieszona i niemiarowa praca, połączona z uczuciem niepokoju oraz dusznością, mogą być reakcją na silne emocje lub intensywny wysiłek. Jednak pojawiają się także w przypadku chorób serca, więc warto być wyczulonym wszelkie nietypowe dla swojego organizmu zmiany.

 

Omdlenia

Nagła utrata przytomności zawsze powinna być powodem do niepokoju. Nawet jeśli po odzyskaniu świadomości osoba jest w dobrym stanie ogólnym, konieczne jest skonsultowanie takiego zdarzania z lekarzem. Omdlenia mogą występować w przebiegu wielu schorzeń, także kardiologicznych.

 

Wszystkie niepokojące objawy wymagają przeprowadzenia szybkiej diagnostyki. Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości, koniecznie skontaktuj się lekarzem.

 

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl