Skip to main content

6 objawów, które mogą świadczyć o chorobach serca

 

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Sprzyja temu niewłaściwa dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, siedzący tryb życia, przewlekły stres, a nawet zanieczyszczenie powietrza.

Znaczącym czynnikiem ryzyka są także powszechnie stosowane używki, takie jak alkohol czy papierosy. W dzisiejszym świecie wyeliminowanie wszystkich czynników szkodliwych jest czasem niemożliwe, dlatego, kiedy tylko pojawią się niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Na jakie dolegliwości należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Ból w klatce piersiowej

W przypadku pojawienia się bólu w okolicach serca należy skontaktować się z lekarzem. Często chorobom serca towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicach klatki piersiowej, promieniujące do ramienia lub żuchwy, rzadziej do brzucha lub pleców. Co ważne, ból wcale nie musi być silny, również uczucie gniecenia, pieczenia czy dyskomfortu może być sygnałem, świadczącym o ostrym stanie chorobowym.

 

Duszności

Duszności oraz trudności w złapaniu tchu to objawy, których nie można lekceważyć. Jeśli zauważymy, większe niż zwykle zmęczenie w trakcie wysiłku fizycznego, lub – co gorsza – zadyszka pojawi się w trakcie spoczynku, to znak, że należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy.

 

Bezdech senny

Bezdech senny znacząco wpływa na obniżenie jakości snu. Towarzyszy mu nieregularne, wyraźnie słyszalne chrapanie, które przerywane jest momentami bezdechu. Mogą zdarzać się niespodziewane przebudzenia spowodowane uczuciem duszności, niepokoju oraz przyspieszonym tętnem. Wszystkie te dolegliwości mogą być objawem chorób serca, więc nie wolno ich lekceważyć.

 

Zawroty głowy

Zawroty głowy zwykle nie są kojarzone przez pacjentów z objawami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Często jednak mogą być ich skutkiem. Serce, które nie jest w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji, nie dostarcza wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu. Efektem tego są właśnie zawroty głowy. Niezależnie jednak od ich przyczyny, takie objawy wymagają diagnostyki.

 

Kołatanie serca

Kołatanie serca, czyli jego przyspieszona i niemiarowa praca, połączona z uczuciem niepokoju oraz dusznością, mogą być reakcją na silne emocje lub intensywny wysiłek. Jednak pojawiają się także w przypadku chorób serca, więc warto być wyczulonym wszelkie nietypowe dla swojego organizmu zmiany.

 

Omdlenia

Nagła utrata przytomności zawsze powinna być powodem do niepokoju. Nawet jeśli po odzyskaniu świadomości osoba jest w dobrym stanie ogólnym, konieczne jest skonsultowanie takiego zdarzania z lekarzem. Omdlenia mogą występować w przebiegu wielu schorzeń, także kardiologicznych.

 

Wszystkie niepokojące objawy wymagają przeprowadzenia szybkiej diagnostyki. Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości, koniecznie skontaktuj się lekarzem.

 

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl

 

 

 

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...