Skip to main content

Wady wzroku. Czy dotykają każdego ?

| Artykuł sponsorowany (PU) | Zdrowie

Miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu problemów z wyraźnym widzeniem. Wady refrakcji pojawiają się w różnym wieku, mogą być uwarunkowane różnymi czynnikami, a są też takie, które są niemal nieuchronne. Co warto wiedzieć o problemach ze wzrokiem?

 

Najbardziej powszechne wady wzroku

Do najczęstszych wad wzroku należy krótko i dalekowzroczność. Pierwsza z nich objawia się zazwyczaj tym, że przedmioty znajdujące się daleko są niezbyt dobrze widoczne, mogą być rozmazane, nieostre. Jednocześnie to, co znajduje się blisko, jest widoczne w sposób prawidłowy. Stąd właśnie „krótki” wzrok, dobry tylko na nieduże odległości. Krótkowzroczność może być warunkowana genetycznie, jednak dużo częstsze są przyczyny środowiskowe. Mówiąc prościej – tryb życia. Ten zaś w wielu przypadkach sprowadza się do nadmiernego korzystania z ekranów komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów. Robimy to, jako społeczeństwo, nagminnie. Praca, nauka, rozrywka, hobby, spędzanie wolnego czasu – dla coraz większej grupy osób nieodłącznym towarzyszem tych zajęć jest jakiś ekran, co wywołuje określone skutki dla narządu wzroku.

Odmiennie ma się sprawa z dalekowzrocznością. Tu z kolei przedmioty w oddali są widoczne wyraźnie – stąd też inna nazwa tej wady, czyli nadwzroczność. Jednocześnie bliżej położone obiekty stają się nieostre i z kolei te osoby do ekranów telefonów czy książki posiłkują się okularami bądź soczewkami kontaktowymi.

Starczowzroczność – niemal nieunikniona

Dwie wyżej wymienione wady wzroku należą do najpowszechniejszych, ale jest jedna, która rozwija się u większości osób w określonym wieku. Jest nią prezbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością, chociaż bynajmniej nie dotyczy tylko osób starszych. Zazwyczaj pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się już w okolicach 40 roku życia. Jest to wada wynikająca z przyczyn naturalnych, związana z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia, jaki dotyczy osób w tym wieku. Oczywiście można mieć różny stopień nasilenia – są osoby, które dosłownie nie zauważą jej objawów albo będą one tak nieduże, że nie będą rzutować na codzienne życie. Mimo wszystko jednak większość osób po 40 musi liczyć się z pojawieniem się prezbiopii. Osłabienie mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka jest naturalne i skutkuje pogorszeniem się widzenia na bliskie odległości. Co ciekawe, może to wystąpić u osób borykających się z krótko bądź dalekowzrocznością albo nie skarżących się wcześniej na żadne wady wzroku.

Typowym objawem starczowzroczności jest odsuwanie od siebie bliskich obiektów, np. czytanej książki czy ekranu telefonu, co faktycznie pozwala przywrócić ostrość widzenia. Nie jest to jednak rozwiązanie skuteczne na dłuższą metę... Każdy okulista powtarza „zadbaj o wzrok”, a w tym przypadku skuteczną pomocą są specjalne okulary bądź soczewki kontaktowe progresywne. Są tak zbudowane, że mają w sobie różne sfery korygujące widzenie na odległości bliskie, dalekie i pośrednie. Oznacza to, że nie trzeba nosić, jak to bywało jeszcze niedawno, jednych okularów do czytania, a drugich do „patrzenia”. Sprawę załatwi jedna ich para. Chociaż lepszym rozwiązaniem wydają się być jednak progresywne soczewki kontaktowe. Dlaczego? Bo umieszcza się je bezpośrednio na oku i działają tam, gdzie skierujemy wzrok, zawsze dając wyraźny obraz. W przypadku okularów ostrość widzenia zapewni nie samo skierowanie wzroku, ale również odpowiednie obrócenie głowy, by linia wzroku pokrywała się z odpowiednią sferą szkła korekcyjnego.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...