Skip to main content

Maseczki ochronne – jaką maskę wybrać podczas pandemii?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

 

W zamkniętej przestrzeni publicznej: sklepach, tramwajach, autobusach, kościołach czy placówkach instytucji obowiązuje nakaz noszenia maseczek. W aptekach i sklepach dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów masek. Jaki model wybrać?

 

W zależności od rodzaju maseczki wyróżniają się innymi właściwościami oraz przede wszystkim skutecznością. Które z nich są najefektywniejsze? Jak je prawidłowo stosować?

Różne rodzaje maseczek

Podstawowy podział masek obejmuje modele jedno- oraz wielorazowe. Pierwszy typ to przede wszystkim tzw. maseczki chirurgiczne, które po maksymalnie kilku godzinach stosowania należy wyrzucić do kosza. Maski wielorazowe nadają się do prania i powtórnego założenia.

Maski można także podzielić pod kątem zastosowanego materiału na m.in. modele lniane, bawełniane, flizelinowe, z polipropylenu, a także ze względu na sposób mocowania: na troczki albo gumki. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność i poziom bezpieczeństwa, najważniejszy podział to ten pod względem stopnia właściwości filtrujących.

W tym zakresie wyróżnia się:

- maseczki chirurgiczne – stanowią one barierę przede wszystkim dla aerozoli i płynów ustrojowych rozpylanych podczas kichania czy kaszlu. Zatrzymują cząsteczki o wielkości powyżej 1 mikrometra, są więc przepuszczalne dla wirusów. To rodzaj masek jednorazowych;

- maseczki bawełniane – składają się z jednej albo kilku warstw materiału, zazwyczaj bawełny. Stanowią barierę przed aerozolami. Mogą być stosowane wielokrotnie po uprzednim wypraniu w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza;

- maseczki FPP2 i FPP3 – to maski, które ściśle przylegają do twarzy. Często zawierają wymienne filtry oraz specjalne zawory ułatwiające wentylację. Mogą być stosowane wielokrotnie, po wcześniejszej wymianie filtra. Zatrzymują nawet do 99% cząsteczek o średnicy poniżej 0,5 mikrometra;

- maseczki N95 – to półmaski odpowiadające stopniem filtracji maskom typu FFP2. Mogą więc zatrzymywać cząsteczki o średnicy do 0,5 mikrometra. Nie powinny być stosowane długotrwale, bo mogą utrudniać oddychanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maseczkę?

Wybierając maseczkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym m.in. to, czy mamy kontakt z osobami chorymi na COVID-19, na jak długo i jak często opuszczamy miejsce zamieszkania, a także czy często przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach zatłoczonych.

Jeśli mamy bezpośredni kontakt z osobami chorymi na COVID-19, najlepszym rozwiązaniem są modele z filtrem FPP2, FPP3, zapewniające najwyższy poziom ochrony. Jeżeli natomiast maska ma spełniać przede wszystkim funkcję profilaktyczną, a równocześnie stosujemy bezpieczny dystans i nie przebywamy długo w pomieszczeniu zamkniętym, to wystarczającym wyborem są maski chirurgiczne bądź bawełniane.

Kto nie musi nosić maseczki?

Mimo że maski są wskazane w celu profilaktyki zakażeń COVID-19, to nie wszystkie osoby muszą je nosić. Z tego obowiązku są zwolnione m.in. dzieci w wieku do 4 lat, sportowcy, trenerzy, duchowni w trakcie obrzędów religijnych, pracownicy, którzy nie obsługują klientów, funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe czy też osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę.

Więcej wartościowych artykułów medycznych znajdziesz na portalu o zdrowiu https://wylecz.to.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.