Skip to main content


Jak sprawnie wesprzeć układ nerwowy?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Jednym z najważniejszych układów w ciele, jest układ nerwowy. Jego zawiłość i odpowiedzialna rola, czyni go jednym ze składników organizmu, który jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Codzienność, jaka jest narzucona przez rewolucję technologiczną, sprawia jednak, że ilość i wielkość bodźców, sprawia, że układ słabnie, a wiele jego właściwości tracą na sile i sprawności. Jak jednak temu zapobiec?

 

Co może pomóc w ćwiczeniu pamięci?

Jednym z ważnych funkcji układu nerwowego, jest zapamiętywanie. To właśnie dzięki niemu można mówić, o postępie i edukacji. Współczesny człowiek skierowany w stronę telefonu jest w stanie zasięgnąć odpowiedzi na każde pytanie, bez wielkich problemów, dlatego powoli traci się umiejętność zapamiętywania, gdyż przestaje to być potrzebne do przetrwania. Ma to jednak kluczową rolę w wielu etapach życia, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję swojej pamięci i w tym celu trenować ją i sukcesywnie rozwijać.

Można robić to, poprzez:

  • zdrowy tryb życia,
  • brak używek,
  • trenowanie pamięci poprzez uczenie się np. obcych języków,
  • czytanie książek,
  • wysypianie się,
  • prowadzenie regularnego stylu życia.

To i wiele innych rzeczy można zrobić w celu poprawienia stanu i kondycji swojej pamięci. Świetnym pomysłem jest dbanie o to, by w twojej diecie znajdowały się składniki, które odpowiadają za strukturę komórek nerwowych. Można to również wykonać poprzez przyjmowanie regularne leków na poprawę pamięci, takich jak sesja, lecytyna 1200 czy brain up. Wszystkie te preparaty mają na celu udoskonalić układ nerwowy i poprawić jego funkcjonowanie. Dzięki temu można w sędziwym wieku cieszyć się dobrą pamięcią i logicznym myśleniem. Co więcej, udowodniono naukowo, że rozwijanie pamięci i wspieranie układu nerwowego może być znacznym hamulcem w niektórych chorobach podeszłego wieku, takich jak Alzheimer, Parkinson czy zwyczajnie demencja.

Czy stres szkodzi naszemu układowi nerwowemu?

Jednym z trudniejszych przypadków, jaki może szkodzić naszej pamięci, mózgowi i całemu organizmowi, jest przewlekły stres. To uczucie, które powinno wzbudzać w trudnych sytuacjach mobilizację organizmu, potrafi go zniszczyć. Stresująca praca w połączeniu ze złą higieną życia potrafi odcisnąć realne skutki na naszym mózgu.

Dlatego szczególnie ważne jest, by radzić sobie ze stresem i napływającymi kolejnymi problemami związanymi z codziennością. Wysoki poziom stresu w organizmie może skończyć się zanikami pamięci i utratą pełnych funkcji układu nerwowego. Kontrolując to, można być pewnym, że organizm przetrwa jeszcze wiele, świetnie służąc jako pośrednik między tobą a światem zewnętrznym.

 

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.